TVRadyo

S&P, Avrupa'yı yaktı

S&P, Avrupa

S&P; Fransa, Avusturya, İtalya, İspanya, Portekiz, Kıbrıs Rum Kesimi, Malta, Slovakya ve Slovenya'nın notları bir ya da iki basamak indirdi

14 Ocak 2012 Cumartesi, 13:19 Güncelleme: 16 Ocak 2012 Pazartesi, 08:56

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poors's (S&P), dün akşam aralarında Fransa, Avusturya ve İtalya'nın da bulunduğu Euro Bölgesi'ne üye 9 ülkenin kredi notunu düşürdü.

Kuruluştan yapılan açıklamaya göre, Fransa, Avusturya, İtalya, İspanya, Portekiz, Kıbrıs Rum Kesimi, Malta, Slovakya ve Slovenya'nın notları indirimden etkilenirken, Almanya ''AAA'' olan kredi notunu korudu.

S&P, Fransa ve Avusturya'nın ''AAA'' olan uzun vadeli kredi notunu birer puan düşürerek ''AA ''ya çekti, iki ülkenin kredi not görünümlerini de ''negatif' olarak belirledi.

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'nın ''AAA'' olan uzun vadeli kredi notunu koruduğunu açıklayan kuruluş, İtalya'nın ''A'' olan uzun vadeli kredi notunu ''BBB ''ya, İspanya'nınkini de ''AA-''den ''A'ya çekti.

S&P, Portekiz'in kredi notunu ''BBB-''den ''BB''ye, Kıbrıs Rum Kesimi'nin ''BBB''den ''BB ''ya, Malta'nın ''A''dan ''A-''ye, Slovakya'nın ''A ''dan ''A''ya ve Slovenya'nın da ''AA-''den ''A ''ya düşürdü.

Kuruluş, not indirimlerine gerekçe olarak, Euro Bölgesi'nde artan sistematik riski gösterirken, negatif görünümün nedeninin ise Euro Bölgesi'ndeki olası yeni resesyon riskindeki artışı yansıttığına dikkati çekti.

Avrupalı yetkililerin son haftalarda belirledikleri politik önceliklerin Euro Bölgesini etkisi altına alan sistemik problemlere çözüm üretmekte tam olarak yeterli olmayabileceğine işaret eden S&P, aynı zamanda politikacıların bölge ülkeleri arasındaki ekonomik rekabetteki farklılıklardan kaynaklanan problemleri dikkate almadığı uyarısında bulundu.

S&P, bazı ülkeler için refinansman maliyetlerinin yüksek kalmayı sürdürebileceğinin, kredi kullanılabilirliğin ve ekonomik büyümenin daha da yavaşlayabileceğinin, finansman koşulları üzerinde baskıların devam edebileceğinin altını çizdi.

Avrupa'daki yönetişimi de eleştiren S&P, ''Avrupalı kurumların ve politikaların etkililiği, istikrarı ve görünürlüğünün, Avro Bölgesi'ndeki finansal krizin ağırlığı ve şiddeti göz önünde bulundurulduğunda gerektiği kadar sert olmadığı'' değerlendirmesinde bulundu. Standard and Poors's, geçen yıl Aralık ayı başında, 15 Avro Bölgesi ülkesinin kredi notunu düşüreceği uyarısında bulunmuştu.

Kuruluş, Avro Bölgesinin kötüleşen borç krizinin bölgenin güçlü ülkelerini etkilediğine işaret ederek, kredi notu AAA olan Almanya, Lüksemburg, Avusturya, Finlandiya, Fransa ve Hollanda ile diğer 9 ülkenin kredi notunu muhtemel indirim için izlemeye aldığını bildirmişti.

Standard and Poor's, bu karara Euro Bölgesi'nde artan sistematik stresi gerekçe göstermiş, Avro Bölgesi'nde diğer bir resesyon riskinin artmasının kararın sebeplerinden biri olduğunu da ifade etmişti.

Euro Bölgesi'nin diğer iki ülkesi Yunanistan, en kötü kredi notuna sahipken Kıbrıs Rum Kesimi'nin kredi notu da izleme altında bulunuyor.

Euro Bölgesi'nin üye 17 ülkenin S&P'deki uzun vadeli kredi notları ve görünümleri şöyle:Ülke                        kredi notu        not görünümü

-----                        ------------        --------------

Almanya:                 AAA                  durağan

Avusturya                   AA                  negatif

Belçika                       AA                  negatif

Kıbrıs Rum Kesimi        BB                 negatif

İspanya                        A                 negatif

Estonya                     AA-                  negatif

Finlandiya                 AAA                  negatif

Fransa                        AA                 negatif

Yunanistan                 CC                  negatif

İrlanda                      BBB                 negatif

İtalya                        BBB                 negatif

Lüksemburg               AAA                 negatif

Malta                           A-                 negatif

Hollanda                    AAA                 negatif

Portekiz                       BB                 negatif

Slovakya                       A                 durağan

Slovenya                       A                  negatif

BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Ocak 2012 Pazar, 22:29 Misafir bu adam tek başına her ülkenin notunu çıkarıp düşürüyor.öylemi?
ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 97.988 1,94
USD/TRY 6,2907 1,46
EUR/TRY 7,3950 1,11
EUR/USD 1,1749 -0,24
FAİZ 25,40 0,32
ALTIN/ONS 1.200,04 -0,59
BRENT 78,80 0,13
Yukarı