Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, Avrupa ülkelerinin kredi notlarının düşürülmesinin riskli varlıklara yönelik talebi azaltacağı endişeleri ve analistlerin bazı fiyat hedeflerini düşürmesinin ardından değer kaybetti. Bu hareket sonucu, gösterge endeks son üç haftanın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.8 düşerek, Singapur saati ile 14:44'te 945.78 puana indi. Endeks böylelikle, 28 Aralık'tan bu yana en hızlı düşüşünü göstermeye hazırlanıyor. Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.9 geriledi. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi, yarın açıklanacak olan ve son 10 çeyreğin en yavaş artışını göstermesi beklenen büyüme rakamı öncesi yüzde 1.4 geriledi.

Manila'da BDO Unibank Inc.'den şef piyasa stratejisti Jonathan Ravelas, "Not indirimleri, Avrupa borç krizinin ekonomik büyümeyi yavaşlatabileceği ve risk iştahını azaltabileceği korkularını somut hale getirdi" dedi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), borç krizini kontrol altına almaya yönelik yeterli çaba gösterilmediği gerekçesiyle, Fransa'nın "top" seviyedeki kredi notunu düşürdü ve sekiz diğer Avrupa ülkesinin notlarında da indirime gitti. Bloomberg News'un anketine katılan 26 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, Çin'de ekonominin 2011 yılının son çeyreğinde yüzde 8.7 büyümesi bekleniyor. Bu rakam, 2009 yılının ikinci çeyreğinden bu yana en düşük seviyeyi işaret ediyor.

China Southern Airlines Co., Citigroup Inc.'nin hisse için tavsiyesini "sat"a düşürmesinin ardından, MSCI Endeksi'nde en hızlı düşüşü gösteren şirket oldu. Petrol rafinerisi Formosa Petrochemical Corp. da, Taipei'deki işlemlerde, UBS AG'nin hisse tavsiyesini "sat"a düşürmesi ile birlikte değer kaybetti. Mediatek Inc., Sanford C. Bernstein'ın hisse fiyat hedefini düşürmesinin etkisi ile, Tayvanlı teknoloji şirketlerindeki kayıplara liderlik etti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 3.2 yükselirken, gelişmiş ülkelerin gösterge endeksi MSCI Dünya yüzde 1.4'lük bir çıkış gerçekleştirdi. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, hesaplanan karların toplamının 9.6 katı seviyesinde değerlendi. Bu oran 2010 yılının sonunda 13.3 katı seviyesindeydi.