Advertisement

13 Ocak'ta aralarında Fransa ve Avusturya'nın da olduğu Standard&Poor's'un 9 Avrupa ülkesinde yaptığı not indirimini değerlendiren Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi ve Avusturya Merkez Bankası Başkanı Ewald Nowotny, kredi notu kararının, kredi derecelendirme kuruluşunun Fed'in tahvil alım programlarını, AMB'nin "kısıtlayıcı" politikalarına tercih etmesinden kaynaklandığını söyledi.

S&P'nin AMB'nin kısıtlı politika alanı ile konsolidasyon adımlarını birleştirici stratejilerine ilişkin genel şüpheleri olduğunu söyleyen Nowotny, "onların önündeki model, merkez bankasının yüksek oranlarda tahvil aldığı Amerikan ya da İngiliz merkez bankaları" olduğunu, bu konunun dikkatle ele alınması gereken temel bir siyasi tartışma olduğunu belirtti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Stanard&Poor's 13 Ocak'ta Fransa ve Avusturya'nın kredi notunu AAA'dan AA+'ya çekerek, görünümünü de "negatif"te bıraktı. Kuruluş, Almanya, Belçika ve Hollanda'nın notlarını ise teyit etti. S&P, Fransa ve Avusturya'ya ek olarak İtalya, Portekiz, İspanya ve Kıbrıs'ın notlarını 2 kademe, Malta, Slovakya ve Slovenya'nınkini de 1 kademe düşürdü.

S&P analistleri not indirim kararlarına gerekçe olarak borç krizindeki zorlukların artmasını gösterdi.

S&P'nin açıklamalarının "siyasi" olduğunu ve kuruluşun Avrupa'daki gelişmelerden memnun olmadığını belirten Avusturya Merkez Bankası Başkanı Nowotny, "dürüst olmak gerekirse mutsuz olmak için çok fazla sebep var. Her şey çok yavaş ilerliyor" dedi.