Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa hisse senetleri, kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s'un (S&P) Fransa'nın "AAA" olan kredi notunu indirmesinin ardından yapacağı ilk borçlanma ihalesinin sonuçları öncesi artı ile eksi bölgeleri arasında dalgalanıyor.

Carnival Corp., Costa Concordia adlı yolcu gemisinin İtalya açıklarından batması ve en az altı kişinin yaşamını yitirmesinin ardından, Londra'daki işlemlerde yüzde 16 düştü. Çimento üreticisi Holcim Ltd., dördüncü çeyrekte bir ödemeyi hesaplarına kaydedeceğini açıklamasının ardından yüzde 2.5 geriledi. Fiat SpA ve Daimler AG, Goldman Sachs Group Inc.'nin otomotiv sektörünü tavsiye etmesi üzerine oto üreticilerine gelen alışlara öncülük etti.

Gösterge endeks Stoxx 600 yüzde 0.2 yükselerek, Londra saati ile 12:21'de 249.58 puana çıktı. Endeks gün içinde yüzde 0.5 düştü ve yüzde 0.4 yükseldi. Mart vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1 geriledi. ABD piyasaları bugün tatil nedeniyle kapalı. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.1 düştü.

Fidelity Worldwide Investment'ın Londra ofisinden şef yatırım yetkilisi Dominic Rossi, "Fransa'nın kredi notunun düşürülmesi piyasalar için sürpriz değildi, ancak bu, yine de hayalkırıklığı yaratan  bir haber" dedi ve "Euro Bölgesi krizi, bir süredir ABD'den gelen olumlu verilerin ardından ve Çin'de gevşek para politikasının piyasaları yükseltmesi sonrası, şimdilerde piyasada tekrar baskın konu" değerlendirmesinde bulundu.

Stoxx 600 Endeksi 13 Ocak Cuma günü, S&P'nin bazı Avrupa ülkelerinin kredi notlarını düşürmeyi planlaıdğı şeklindeki haberlerin etkisi ile tüm kazançlarını geri vererek yüzde 0.1 aşağıda kapandı. Ancak endeks halen bir haftalık süre bazında, İspanya ve İtalya'da tahvil ihalelerinde borçlanma maliyetlerindeki düşüşlerin etkisi ile yüzde 0.7 yukarıda.