Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İran'ın 'Hürmüz Boğazı'ndaki petrol sevkiyatında sorun yaşanması piyasalarda şok etkisi yaratır' açıklamasıyla petrol 4 haftanın en düşük seviyesinden yükselişe geçti.

Geçen hafta yüzde 2.8 oranında değer kaybeden vadeli kontratlar yüzde 0.9 kadar değer kazandı.

İran, ülkeye uygulanacak yaptırımlar karşısında Hürmüz Boğazı'nı kapatacağına dair uyarıda bulunmuştu. İran'ın OPEC yetkilisi ise bugün bir açıklama yaparak yaşanacak herhangi bir sorunun ham petrol piyasalarına zarar vereceğini söyledi. Öte yandan akaryakıt fiyatlarındaki hızlı artış nedeniyle Nijerya'da  başlatılan genel grev bugün de sürdü.

Londra'daki Jefferies Bache'de üst düzey broker olan Christopher Bellew, "İran ve Nijerya'da yaşanan gelişmeler, ABD ekonomisindeki toparlanma ve gelişen ülkelerden gelen talebin artmasıyla fiyatlar destek buluyor" dedi.

Şubat teslim ham petrolün varil fiyatı Nymex'te 99.59 dolardan işlem gördü. Kontrat 13 Ocak'ta yüzde 0.4 gerilemiş ve 98.70 dolarla 21 Aralık'tan bu yana en düşük seviyeyi görmüştü.

Bugün ABD Borsaları Martin Luther King Jr. günü nedeniyle işlem yapmayacak.

ICE Futures Europe'ta Şubat teslim Brent tipi petrol 68 sent artarak 111.12 dolar oldu. Daha aktif Mart kontratı ise 111.16 dolara yükseldi.

Avrupa'nın gösterge kontratı Batı Teksas tipi petrolüne oranla 11.58 dolar prim yaptı.