Advertisement

Maliye Bakanlığı Müsteşarı Andreas Schieder, Başbakan Werner Faymann, Maliye Bakanı Minister Maria Fekter ve Merkez Bankası yetkililerinin katıldığı toplantıdan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Avusturya bankalarının, özellikle iştiraklerinin bulunduğu İtalya ve Macaristan olmak üzere Euro Bölgesi borç krizinin üstesinden gelmede yeteri kadar güçlü olduğunu'' söyledi.

Schieder, Avusturya bankalarını komşu ülkelerdeki ekonomik gerilemeye direnmesi için yeterli sermayeye sahip olmalarını sağlayacak programları sürdüreceklerini belirterek, ''Bu yol doğru yol ve devam edecek'' diye konuştu.

Sadece Macaristan'da 40 milyar euro kadar alacağı bulunan Avusturya bankaları ve sigorta şirketleri, İtalya'da da güçlü biçimde faaliyet sürdürüyor.

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), geçen hafta cuma günü aralarında Fransa, Avusturya ve İtalya'nın da bulunduğu Euro Bölgesi'ne üye 9 ülkenin kredi notunu düşürmüştü.

Kuruluş, Fransa ve Avusturya'nın ''AAA'' olan uzun vadeli kredi notunu birer kademe düşürerek ''AA ''ya, İtalya'nın ''A'' olan uzun vadeli kredi notunu iki kademe düşürerek ''BBB ''ya çekmişti.