Advertisement

İspanya'nın yeni Başbakanı Mariano Rajoy, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüştü.

Madrid'deki Başbakanlık konutu Moncloa'da yapılan görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Sarkozy, Standard&Poor's'un geçen Cuma günü AAA olan Fransa'nın notunu AA 'ya düşürmesinin ardından Moody's'in bugün Fransa'nın kredi notunu AAA'da tutmasıyla ilgili sorular üzerine şöyle konuştu:

''Kredi derecelendirme kurumlarının belirledikleri notlar ekonomik kararlara etki yapıyor. Bir kurum AAA'yı düşürdü, diğeri ise aynı şekilde tuttu. Geriye diğer kredi derecelendirme kurumlarının kararlarını görmek kaldı. Soğukkanlı beklemek gerek. Ben eminim ki Fransa için değişen bir şey yok. Cuma günü konuşanlar bugün hiçbir şey diyemiyorlar. Ekonomik kararlar, ani değil, gerçeklere dayanarak alınır.''

''Avrupa'daki kriz çok ciddi, güçlü. Geçmişte olmamış bir krizle karşı karşıyayız'' diyen Sarkozy, ''Eğer ekonomik krizle mücadelede İspanya başarı sağlayamazsa bu diğerlerini de etkiler. Eğer İtalya başarılı olmazsa herkes için felaket olur. İtalya ve İspanya, bizi birlikte olmaya zorunlu kılıyor. Aynı kıtada yaşıyoruz. Biraz soğukkanlı olmak ve heyecanlanmamak gerekiyor'' ifadesini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı, ekonomik krizle mücadele kapsamında İspanya'daki yeni hükümetin aldığı ilk önlemleri ''değerli'' olarak nitelendirerek, ''Avrupa'nın inşasında İspanya ile birlikte çalışacağız. Avrupa'nın İspanya'ya ihtiyacı var. Avrupa'nın yeniden yapılanmasına Rajoy da bir taş koyacak'' dedi.

Rajoy da mevcut ekonomik durumdan çok endişeli olduklarını belirterek, Avrupa'da hiç kimsenin kaybedecek vakti yok. Hemen, hızlı ve etkili bir şekilde harekete geçmek gerekiyor. Kurumsal reformlar yapmak, kamu açığını düşürmek, istihdam yaratmak ortak noktamız. Ama bu sırada likidite ihtiyacımız olduğu da bir gerçek'' dedi.

Hükümet olarak ilk aldıkları 15 milyar euroluk tasarruf kararının arkasından gelecek 3 ayda yeni kararlar almak istediklerini vurgulayan Rajoy, ''çalışma yasasında reform ve yeni bir finans planı sunacaklarını'' söyledi.

Rajoy, Fransa'nın ortaya attığı finansal geçişler vergisi önerisine destek verdiklerini belirtti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
17 Ocak 2012 Salı, 13:13 Misafir anlamadığım bişey var sarkozy heryerde şov yapıyor her ülkeyi yargılıyor hepsine akıl veriyor ama kendine faydası olmayan birinin piyasada böyle şov yapması tuhaf yakında italya ve ispanyadan daha beter duruma düşecek böyle birinin kurtarıcı gibi göstermesi saçma eğer asıl kendi ülkeleri gerekli olanları yapmazsa avrupayı batırır. s&p biraz olsun dersini verdi arkadaşin ama kafa yine ayni boş kafali birinden ne beklenirki zaten
17 Ocak 2012 Salı, 09:16 Misafir daha bu senin iyi günlerin palyaço