Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Fransa'nın dün düzenlediği tahvil ihalesinde borçlanma maliyetlerinin düşmesinin ardından ve Çin'in son 10 çeyreğin en düşük hızında büyüme kaydetmesinin, dünyanın en büyük 2. ekonomisinin parasal genişlemeye gideceğine yönelik spekülasyonları tetiklemesi üzerine Asya Borsaları dünkü kayıplarını silerek, yükseldi.

Avrupa'nın en büyük bankası HSBC Holdings Plc., Fransa'nın kredi notu indirimi sonrasına denk gelmesine rağmen düşük maliyetle tahvil satmasının ardından yüzde 1.8 değer kazandı. Gayrimenkûl şirketi Country Garden Holdings Co., Çin ekonomisinin beklentinin altında yavaşlamasıyla yüzde 4.5 artış kaydetti. Japonya'nın halka açık en büyük 2. bankası Sumitomo Mitsui Financial Group Inc., Royal Bank of Scotland Group Plc.'nin uçak kiralama biriminin ihalesini kazanmasının ardından yüzde 1.1 primlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, dün kaydetmiş olduğu ve 19 Aralık'tan bu yana en sert düşüşüne işaret eden  yüzde 1.1'lik kayıbı silerek yüzde 1.3 kazançla 117.19 puana yükseldi. Endekste değer kaybeden her hisseye karşılık 4 hisse kazanç sağladı. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, Pazartesi günü yaptığı konuşmasında geçtiğimiz ay bölge bankalarına sağlanmış olan kredilerin "büyük bir kredi sıkışıklığının" önüne geçilmesine yardımcı olduğunu savundu.

Piyasaların Avrupa konusunda bardağın dolu yanını görmeyi tercih ettiğinin ve AMB'nin likidite desteklerinden etkilenmiş göründüklerinin altını çizen  Russel Investment Group'un Asya Pasifik bölgesi baş yatırım stratejisti Andrew Pease, "Çin'in Avrupa'daki gelişmelerle ilgili ciddi kaygılarının olduğunu duyuyoruz. Bu da hükümetin daha öncekilerden daha fazla parasal gevşemeye gidebileceklerini düşündürüyor" dedi.