Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin'in emlak piyasasındaki balon riskini kontrol etmek için aldığı önlemleri genişletmesi ve konut alım kontrollerini artırmasının etkisiyle ülkedeki konut satışları 2011'de son 3 yılın en düşük hızında büyüdü.

Resmi istatistik kurumunun rakamlarına göre, konut işlemleri yüzde 10 artışla 4.86 trilyon yuana (770 milyar dolar) çıktı. Aralık'taki işlemler ise 803.8 milyar yuan olarak gerçekleşti.

Konut sektörünün 4. çeyrekte gözle görülür hızda yavaşladığını belirten Mizuho Securities Asia Ltd.'ın emlak analistlerinden Alan Jin, imar şirketlerinin sermaye sıkıntısı yaşamasını gerekçe göstererek, bu yavaşlamanın önümüzdeki 2 çeyrekte artacağını öngördü.

SouFun Holdings Ltd., Çin'de mesken fiyatlarının Aralık'ta 4. ayında da üst üste düşmüş olduğunu söyledi. Pekin Hükümeti geçtiğimiz ayki yıllık ekonomi planlama toplantısında, kout satışlarını ve fiyatları aşağı çeken emlak sektöründeki kısıtlamaları bu yıl da sürdüreceğini söyledi.

Çin Ekonomisi dördüncü çeyrekte yüzde 8.9 büyüme kaydederek, 2011'i yüzde 9.2 büyümeyle kapadı.

Konut, ofis binaları, alışveriş merkezleri ve diğer tür emlak yatırımları geçtiğimiz yıl yüzde 28 artışla 6.17 trilyon yuana çıktı. Bu oran 2010'da yüzde 33'lük artış şeklindeydi. Yeni konut inşaatları ise yüzde 16 yükselerek 1.9 milyar metrekareye çıktı.