Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, İtalya'nın uzun vadeli kredi notunun bu ay sonuna kadar iki kademe düşürülebileceği uyarısında bulundu.

Fitch Direktörü Alessandro Settepani Milano'da düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, İtalya'nın kredi notunun düşürülmesinin olası seçeneklerden biri olduğunu belirterek, ülkenin kredi notunun bu ay sonuna kadar iki kademe düşürülebileceğini vurguladı.

Settepani, kuruluşun kredi komitesinin, İtalya'nın büyüme için aldığı önlemler ve refinansman seviyesi temelinde kredi notunu değerlendireceğini ifade etti.

Fitch, 16 Aralık'ta aralarında İtalya'nın da bulunduğu Euro Bölgesi'ne üye 6 ülkenin kredi notunu bu ayın sonuna kadar düşürmeyi değerlendirdiklerini açıklamıştı.

Kuruluşun ülke kredi notları başkanı David Riley ise 10 Ocak'ta Londra'da katıldığı bir konferansta, Euro Bölgesi'ne üye Belçika, İspanya, Slovenya, İtalya, İrlanda ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin uzun vadeli kredi notlarının ''negatif'' izlemede olduğunu hatırlatarak, söz konusu ülkelerin kredi notlarının bu ay sonuna kadar bir ya da iki kademe düşürülebileceği uyarısında bulunmuştu.

Riley, İtalya'nın Euro Bölgesi borç krizinin cephe hattında bulunduğunu vurgulayarak, ''Euro'nun geleceğine Roma'nın kapılarında karar verilecek'' değerlendirmesinde bulunmuştu.

Fitch, Ekim ayı başında İtalya'nın uzun vadeli kredi notunu bir kademe düşürerek ''A '' ya çekmişti.

İtalya'nın gayrisafi yurt içi hasılasının (GSYH) yüzde 120'sine ulaşan kamu borcu piyasalarda ciddi endişelere sebep oluyor.