Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Uluslararası Para Fonu IMF'nin kredi kapasitesini 500 milyar dolar artıracağının söylenmesi ve Goldman Sachs'in 4. çeyrek kârları, ABD endeks vadelilerini yukarı taşıyarak, Dow Jones Endeksi'nin 5 ayın en yüksek seviyesinin üzerine çıkabileceğine işaret etti.

ABD'nin en büyük beşinci bankası Goldman Sachs Group Inc., dördüncü çeyrek bilançosunun ardından Almanya'daki seansta yüzde 1.3 değerlendi. Yahoo! Inc., şirketi 1995 yılında David Filo'yla beraber kuran Jerry Yang'ın istifa etmesinin ardından Web portalının Asya'daki varlıklarını satacağı spekülasyonlarının artmasıyla yüzde 3.2 yükseldi.

Mart vadeli Standard&Poor's 500 kontratları yüzde 0.2 kazançla 1,292 puana yükseldi. Dow Jones Endeks Vadelileri ise yüzde 0.2 artışla 12,440 puana çıktı.

Geçtiğimiz günlerde önümüzdeki 2 yıl potansiyel olarak 1 trilyon dolarlık küresel finansman açığı olacağını söyleyen IMF, şu anda 385 milyar dolar olan kredi kaynaklarını 885 milyar dolara çıkarmayı düşünüyor.

Dünya Bankası ise Küresel Ekonomi Beklentileri raporunda, küresel büyüme tahminlerini indirdiğini açıkladı. Banka, Euro Bölgesi'ndeki resesyonun, Hindistan ve Meksika gibi gelişen piyasalardaki yavaşlama için tehdit oluşturduğunu söyledi. Washington merkezli kuruluş, Haziran ayında yaptığı küresel ekonominin 2012'de yüzde 3.6 büyüyeceği tahminini aşağı yönlü revize ederek yüzde 2.5'e çekti.

Dünya Bankası Euro Bölgesi'nin yüzde 1.8 olarak belirlenmiş olan büyüme tahminini de yüzde 0.3 daralma olarak değiştirdi. Banka, ABD ekonomisinin 2012'de yüzde 2.2 büyüyeceğini öngördü. Bu oran Haziran ayında yüzde 2.9 olarak belirlenmişti.