Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD'de ham petrol stoklarının düşerken benzin tüketiminin artıyor olmasının akaryakıt talebini artırması ile petrol New York'ta yükseliş kaydediyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü'nden stoklarının son altı haftanın en çok düşüşü gösterdiğinin açıklanmasının ardından petrol vadelileri yüzde 1 kadar değer kaybetti. Bloomberg News analistlerinin tahminlerine göre Enerji Bakanlığı'ndan bugün açıklanacak olan verilerde stokların üst üste dört haftadır tırmandığı görülebilir. ABD'de ggeçtiğimiz hafta akaryakıt kullanımı ise yüzde 4.1 artış kaydetti.

"Piyasa genel olarak risk durumunu sürdürüyor." diyen CMC Markets baş analisti Ric Spooner, "Arz tarafında API verilerinden kaynaklanan bir beklentiyi destekleme durumu söz konusu." yorumunda bulundu.

NYMEX elektronik işlemlerdeki şubat teslimli ham petrolün varili 1.03 dolar artışla 101.62 dolar olurken Sidney'de ise yerel saatle 14.20'de 101.56 dolardan işlem gördü. Petrolün kontratı dün 12 sent düşüşle 13 ocaktan beri en düşük seviye olan 100.59 dolardan alıcı buldu. Petrolün fiyatı bu yıl yüzde 2.7 artıda seyrediyor. Şubat teslimli kontratın süresi bugün doluyor.  Daha aktif olan mart kontratı ise 94 sent artışla 101.70 dolar oldu.

Londra'daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki mart teslimli brent petrolün varili 84 sent ya da yüzde 0.8 artışla 111.50 dolardan işlem gördü. Avrupalı kontratın Batı Teksas'ın kontratına farkı 9.81 dolar oldu.