Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD'de geçtiğimiz hafta beklentinin altında sayıda kişi işsizlik başvurusu yaparak, tatil sonrası işten çıkarılmaların artabileceğine ilişkin endişeleri gevşetti.

Washinton'daki Çalışma Bakanlığı'nın rakamlarına göre, 14 Ocak'ta sonlanan haftada işsizlik başvuruları 50 bin kişi düşüşle 352 bine geriledi ve Nisan 2008'den bu yana en düşük seviyesine işaret etti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini işsizlik başvurularının 384 bine gerileyeceği yöndeydi. Çalışma Bakanlığı sözcülerinden biri, düşüşün, yılın bu zamanında sıkça rastlanan volatiliteyi yansıttığını söyledi.

Avrupa'daki temerrüt riskinin ABD'nin büyümesini olumsuz etkileme ihtimaline rapmen şirketler işten çıkarmaları azaltarak, işe alımları artırıyor. İstihdamdaki bu gelişme, satışları yükselen şirketlerin işgücünü artırma isteğini yansıtıyor olabilir.

İşsizlik başvurularının yılın başlarında her zaman karışık seyrettiğini, ancak hâlâ istihdam kesintisine ihtiyaç duyan yalnızca birkaç sektörün kaldığını belirten Detroit'teki Ameriprise Financial Inc.'in kıdemli ekonomistlerinden Russell Price, talepte toparlanma görüldükçe, işe alımların da yavaş yavaş arttığını söyledi.

Çalışma Bakanlığı bugün aynı zamanda geçim maliyetinin de Aralık ayında mağazaların fiyatlarını tatil satışları için düşürmesinin etkisiyle ikinci ayında da azaldığını açıkladı. Medyan tahmin enflasyonun yüzde 0.1 artacağı yönündeydi. Gıda ve yakıt maliyetlerinden arındırılmış çekirdek enflasyon ise beklenti dahilinde yüzde 0.1 artış kaydetti.