Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Dünyanın en büyük ham petrol tüketicisi ABD'de benzin stokları yükselirken tüketimin 10 yılın düşüğüne gerilemesine rağmen işsizlik başvurularının gerilemesi başta olmak üzere ABD ekonomi verilerinin tahminleri aşması ile petrol değer kazanıyor.

Petrol vadelileri dünkü yüzde 0.2 gerileyişin ardından yüzde 0.4 değer kazandı. Enerji Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre ham petrol stokları düşerken benzin kullanımı ise eylül 2001'in düşüğüne gerilerken motor yakıt arzı ise 10 ayın yükseğine çıktı. Societe Generale SA'e göreyse Amerika'daki petrol ürünleri talebi son bir aylık dönemde bir yıl öncesine göre yüzde 7.2 geriledi. Bununla birlikte ABD işsizlik başvurularının geçtiğimiz hafta neredeyse dört yılın en düşük seviyesine gerilerken New York Bölgesi imalat sanayi endeksi son 9 ayın en hızlı büyümesini gösterdi. 

 

NYMEX elektronik işlemlerdeki şubat teslimli ham petrolün varili Sidney'de yerel saatle 16.36'da 35 sent artışla 100.74 dolardan işlem gördü. Bugün sonlanacak olan petrolün kontratı dün ise 20 sent düşüşle 100.39 dolar oldu. Daha aktif olan mart kontratı ise 35 sent artışla 100.89 dolardan işlem görürken fiyatlar ise bu hafta yüzde 1.8 yukarıda seyrediyor.

Londra'daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki mart teslimli brent petrolün varili 30 sent artışla ya da yüzde 0.3 111.85 dolardan işlem görürken Avrupalı kontratın Batı Teksas'ın kontratına farkı ise 10.96 dolar oldu.