Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Toparlanma işaretleri veren ABd ekonomisi ile dolar zayıflarken altın iki ayın en iyi haftalık kazancına hazırlanıyor. Üst üste üç haftadır kazanç hanesine çentik atan altının bu yükselişinde Çin Yeni Yılı ve Hindistan düğün sezonu sebebiyle fiziki altına olan talep de büyük etken oldu. Platin ise altı hafta içindeki en iyi haftalık kazancına hazırlanırken paladyum ise bir ay içindeki en iyi haftalık kazanca yöneldi.

Spot altının onsu dün 1,669.97 dolar olmasının ardından yüzde 0.2 düşüşle Londra'da yerel saat ile 8.31'de 1,654.28 dolardan işlem gördü. Platin ise temmuz ayından beri en uzun haftalık kazancı yaşarken bu hafta yüzde 1.9 artış kaydetti, paladyum da yüzde 5.4 değer kazandı.

"Altına hala daha çok fazla talep var ve yukarı yönlü trendi de sürüyor." diyen Bank of China yatırım danışmanı Liu Yangyi, "Fakat güçlü dolar altına olan bu talebe rağmen onu son birkaç ayda aşağı çekti." açıklamasında bulundu.

New York Comex'teki şubat teslimli altının onsu pek fazla değişim göstermeyerek 1,655.60 dolar olurken Şangay Vadeli İşlemler Borsası'ndaki haziran teslimli altının gramı yüzde 0.8 artışla 338.10 yuan ya da ons başına 1,664.52 dolar oldu.