Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya piyasaları, ABD'de işsizlik başvurularının son dört yılın en düşük seviyesine inmesi ve İspanya ve Fransa'da borçlanma maliyetlerinin düşmesi sonucu alıcılı seyrediyor. Asya hisse seentleri yükselerek beşinci haftayı da kazançla kapamayı hedeflerken, Kore para birimi won değer kazandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 12:42'de yüzde 0.7 yukarıda seyrediyordu. Endeks bu hareket ile birlikte haftalık kazancını yüzde 2.7'ye genişletti. Japonya'da Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.2 artarken, Mart vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.2 geriledi. Kore para birimi won dolar karşısında yüzde 0.2 yükselerek 1,134.7 puana çıktı ve kazançlarını dördüncü güne taşıdı. Kauçuk bugünkü yükselişle haftalık kazancını yüzde 13 çıkararak son üç yılın en hızlı çıkışını gerçekleştirirken, palladyum son altı günde ilk düşüşünü gerçekleştirdi.

Sydney'de White Funds Management'tan Angus Gluskie, "Herkes, Avrupa'da tahvil faizlerinin düşmesi ve tahvil ihalelerinin yolunda gitmesinden dolayı, hep birlikte rahat bir soluk aldı" dedi ve "ABD ekonomik verileri diğer bir parlan nokta. Bu da piyasa ivmesine katkıda bulunuyor" değerlendirmesinde bulundu.

Asya hisse sentleri, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin'de büyümeyi desteklleyici yönde adım atılabileceği beklentileri ile, geçen yılın Ekim ayında gördüğü son iki yılın en düşük seviyesinden yüzde 12 yükseldi ve bakır son 17 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. ABD'de dün Borsa kapandıktan sonra gelen şirket haberlerine bakıldığında, Google INC. dördüncü çeyrekte beklenenden daha düşük kar ve ciro açıklarken, American Express Co. kart harcamalarının rekor seviyeye ulaştığını kaydetti ve International Business Machines Corp.'un 2012 kar tahmini analistlerin tahminlerinden daha iyi çıktı.