Advertisement

ABD'de büyüme, Çin'de artan talep ve Avrupa'da yükselen güvene ilişkin sinyaller üzerine spekülatörler emtia fiyatlarının artacağına yönelik pozisyonlarını Temmuz'dan bu yana en yüksek seviyeye çıkardı ve 4 aydan bu yana ilik kez bakırın yükseleceğine oynadı.

Emtia Vadelileri İşlemleri Komisyonu'nun verilerine göre, 17 Ocak'ta sonlanan haftada para yöneticileri 5 baz ve değerli metaldeki toplam net uzun pozisyonlarını yüzde 13 artırarak 152,665 kontrat ve opsiyona çıkardı. Traderlar, sanayide kullanılan değerli metallerden gümüş cinsinden varlıklarını Kasım'dan bu yana en yüksek düzeyine getirdi. Altın fiyatlarının artacağına yönelik pozisyonlar da son 2 ayın en büyük sıçramasını kaydetti.

24 ham maddeyi kapsayan Standard&Poor's GSCI Spot Endeksi bu ay gümüş, alüminyum ve nikelin öncülüğünde yüzde 1.1 primlendi. ABD'de işsizlik başvuruları son 4 yılın en düşük seviyesine geriledi ve fabrika siparişleri son 1 yılın en hızlı büyümesine işaret etti. Yunanistan, özel sektör kreditörleriyle ülkenin 2. kurtarma paketini almasını sağlayacak ve Avrupa'daki borç krizinin kontrol altına alınmasına yardımcı olacak anlaşmada aşama kaydetti. Çin'de de 10 çeyreğin en düşük hızında seyreden büyüme, hükümetin, bakaların kredilerinin artırılmasına izin vereceğine ilişkin spekülasyonları artırdı.

Bunun bir tür olası talep toparlanması oyunu olduğunu söyleyen Steel Vine Investments LLC'nin yatırım genel müdürü Spencer Patton, insanların artık Avrupa'daki durumun o kadar da felaket olmadığını ve Çin'in de büyük ihtimalle yumuşak iniş yapacağını kademeli olarak kabullenmeye başladığını belirtti.