Advertisement

Yabancı şirketlerin Arap dünyasının en büyük Borsasına kote olmasına izin verecek olan Suudi Arabistan'da, ülkenin yabancı yatırımcılara açılabileceğne ilişkin spekülasyonlar arttı.

Piyasayı yabancılara açmak bakımından bunun olumlu bir hamle olduğunu savunan Riyad'daki Albilad Investment Co.'nun araştırma müdürü Turki Fadaak, bu aşamada yatırımcıların, yabancı şirketlerin hisselerinde işlem yapabileceğini, ilerleyen aşamalarda ise yabancı yatırımcıların da Suudi Arabistan'daki hisselerde işlem yapabileceğini söyledi.

Suudi Arabistan Sermaye Piyasaları Kurumu'nun sitesinden bugün açıklanan kurallara göre, Suudi Arabistan'daki kurallara denkliği bulunan herhangi bir borsada listelenen hisselerin, aynı zamanda Suudi Arabistan'da da kote olmak için başvurabilecek. Ülke, yabancıların, borsadaki şirketlerde direkt olarak hisse sahibi olmasına izin vermiyor; ancak 2007'den bu yana komşu Körfez ülkelerın vatandaşlarının yerel hisseleri alıp satmasına izin veriyor.  Suudi Arabistan'ın Tadawul Borsası'nın piyasa değeri 1.28 trilyon riyali (341 milyar dolar) buluyor.

Tadawul Borsası'nın başkanı Abdullah Al-Suweilmy geçtiğimiz ay ülkenin, borsasını yabancılara açmak için henüz bir zaman belirlemediğini söylemişti. 3 bankacı ise Ekim ayında Arap krallığının SPK'sının uluslararası bankalar ile ilk çeyrekte borsanın yabancılara açılması için görüştüklerini söylemişti.

Oturma izini bulunmayan yatırımcılar, Mart 2010'dan bu yana hisse swapları ve ETF'lerle işlem yapabiliyor.