Advertisement

2. haftasına giren Yunanistan'ın borç takası görüşmelerine ilişkin Almanya ve Fransa'nın ilerleme kaydedildiği açıklamasında bulunmasının ardından gelişen piyasa hisseleri 5. gününde de yükseldi. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.4 kazançla 999.20 puan oldu.

Çek Cumhuriyeti'nin PX Endeksi, Erste Group Bank AG'nin yüzde 12 değerlenmesiyle yüzde 2 yükseldi. Güney Afrika Borsası 6. gününde de artışa işaret etti. Şanghay ve Hong Kong'ta ise borsalar ay takvimine göre kutlanan Çin Yeni Yılı tatili sebebiyle kapalıydı. Rusya'daki Micex Endeksi yüzde 0.2 ve İMKB 100 Endeksi yüzde 0.9 primlendi.

Önümüzdeki haftalarda güçlü bir kurtarma planı ortaya çıkarmak üzere adımlarını hızlandıran Avrupa Birliği Maliye Bakanları bugün yeni bütçe kurallarını, borç sorunu olan ülkeler için finansal kalkan oluşturulmasını ve Yunanistan'ın borç takasını görüşmek üzere Brüksel'de toplanacak.

Fransa Maliye Bakanı Francois Baroin, Paris'te düzenlenen bir basın toplantısında, Yunan tahvilleri görüşmelerinde kaydadeğer bir ilerleme olduğunu söylerken, Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble de yeni mali kurallar için görüşmelerin bu ay tamamlanmasını beklediğini belirtti.

Moskova'daki Troika Dialog'un baş stratejisti Chris Weafer, başta gelişen piyasalardakiler olmak üzere hisse senetlerinde görülen güçlü yıl başlangıcına rağmen, beklentinin oldukça kırılgan, haberlerin ise çelişkili olduğunu söyledi.