Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Gazeteci yazar Uğur Mumcu bombalı saldırı sonucu öldürülmesinin 19'uncu yılında evinin önünde anıldı. Eşi Güldal Mumcu, kızı Özge Mumcu ve oğlu Özgür Mumcu evin karşısında oluşturulan anıta karanfil bıraktı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, bazı milletvekilleriyle birlikte Uğur Mumcu'nun Ankara Gaziosmanpaşa'daki evine gelerek Mumcu'nun eşi TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, kızı Özge ve oğlu Özgür Mumcu ile bir süre görüştü.

Kılıçdaroğlu, ''19 yıl geçti katilleri bulunamadı. Namus sözü verildi gereği yapılmadı. Bizler de sabırla bekliyoruz, Uğur Mumcu'yu pusuya düşürüp katledenler bulunsun. Adalet yerini bulsun istediğimiz bu'' dedi.

Bir soru üzerine Mumcu'nun Türkiye için bağımsızlığı, özgürlüğü, hukukun üstünlüğünü ifade ettiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, ''Özgür ve bağımsız bir Türkiye'yi tanımlıyordu. Bugün geldiğimiz noktada bir değil binlerce Uğur Mumcu'ya ihtiyacımız var'' diye konuştu.

''Katillerinin bulunması yönünde umudunuz var mı?'' sorusu üzerine de Kılıçdaroğlu, ''Her zaman umudumuzu koruyacağız. Umutsuzluk bizim kitabımızda yok'' ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu daha sonra Güldal Mumcu, kızı Özge ve oğlu Özgür ile Uğur Mumcu Parkı'ndaki anıta çelenk koydu. Kılıçdaroğlu, Mumcu'nun öldürüldüğü yere de karanfil bırakarak mum yaktı.

Törene bazı siyasi partilerle çeşitli sivil toplum kuruluşları da katıldı. Törende Mumcu'nun sevdiği şarkıların yanı sıra Mumcu için bestelenen şarkılar da seslendirildi.

Çok sayıda vatandaşın katıldığı tören sonunda, üzerinde Uğur Mumcu fotoğrafının bulunduğu beyaz balonlar uçuruldu.