Advertisement

Apple Inc.'nin çeyrek dönem karı, iPhone ve iPad ürünlerine yönelik artan talebin şirketin en değerli teknoloji firması olarak konumunu sağlamlaştırması ve Google Inc. ve Samsung Electronics Co. gibi rakiplerinin üzerindeki baskıyı artırması ile birlikte ikiye katlandı.

Apple 31 Aralık ile biten üç aylık dönemde gerçekleştirdiği 13.1 milyar dolarlık net kar, şirketi en yüksek çeyrek dönem kar açıklayan şirketler sıralamasında üste çıkardı ve şirketin Exxon Mobil Corp. ve Rus  Gazprom OAO gibi enerji devleri ile aynı ligde yer almasını sağladı. Apple'ın aynı dönemde hisse başına karı 13.87 dolar oldu ve 2010 yılından önce şirketin elde ettiği tüm yıl karının üzerine çıktı. Bloomberg'in anketine göre, şirketin 10.14 dolar hisse başına kar açıklaması bekleniyordu. Apple önceki yılın aynı döneminde 6 milyar dolar kar ve 6.43 dolar hisse başına kar açıklamıştı.

Apple 31 Aralık ile biten çeyrekte, müşterilerin şirketin kurucusu Steve Jobs'un ölümünden bir hafta sonra, Ekim ayında çıkarılan yeni 4s modeline gösterdikleri ilgi ile birlikte 37 milyon adet iPhone sattı. 46.33 milyar dolarlık rekor ciro, şirketi dünyanın en büyük bilgisayar üreticisi Hewlett-Packard Co.'nun önüne taşıdı ve yeni CEO Steve Cook'un dönemine ilişkin şüphelerin azalmasına neden oldu. Şirketin 38.99 milyar dolar ciro yapması bekleniyordu.

“Bloomberg West.”  programında değerlendirmelerde bulunan Piper Jaffray Cos. analisti Gene Munster, "Steve Jobs'un yarattığı ivmeyi Tim Cook devam ettiriyor" dedi.

Apple hisseleri dün New York'ta yüzde 12 kadar yükselerek 468.95 dolara çıtı ve 18 Ocak'taki rekor kapanış olan 429.11 doların üzerine çıtı. Apple bu fiyat ile birlikte, piyasa değerini 437.1 milyar dolara çıkardı ve 417.9 milyar dolarlık Exxon'ın üzerine çıktı. Bu iki şirket, Ağustos ayından bu yana, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi'ndeki en değerli iki şirket durumunda.

Kapat