Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

ABD Merkez Bankası Fed, ABD'de bu yılki ekonomik büyümeye ilişkin tahminlerini düşürdü, ancak işsizlik oranı konusunda biraz daha iyimser bir tablo çizdi.

Amerikan ekonomisine ilişkin son tahminlerini yayımlayan Fed, ekonominin bu yıl yüzde 2,2 ila yüzde 2,7 büyüyeceğini öngördü. Fed'in geçen Kasım ayındaki tahminlerinde bu oranlar yüzde 2,5 ila yüzde 2,9'du.

Fed, ülkedeki işsizlik oranının ise yüzde 8,2'ye kadar düşmesini beklediğini bildirdi. Kasım ayındaki tahmin yüzde 8,5 idi.

ABD'de geçen ay açıklanan rakamlar, işsizlik oranının, son 3 yıldaki en düşük seviyeye, yüzde 8,5'e düştüğünü ortaya koymuştu.

Fed, nispeten yumuşak seviyelerde seyreden enflasyon oranında da gelecek üç yılda değişim beklemiyor.

Uzun vadeli hedeflere dair açıklamasında ilk kez, enflasyon için yüzde 2 düzeyinde resmi hedef ortaya koyan Fed daha önce, enflasyonun yüzde 1,7 ila yüzde 2 seviyesinde olmasının kabul edilebilir olduğunu belirtiyordu.

Fed, işsizlik konusunda ise spesifik bir hedef ortaya koymazken, yüzde 5,2 ile yüzde 6 arasında bir oranın, sağlıklı bir ekonomi hedefiyle tutarlı olacağını kaydetti.

 

-2014'e kadar değişim yok

ABD Merkez Bankası (Fed), faiz hadlerini son üç yılda olduğu gibi artırmayacağını açıkladı.

Fed, iki gün süren banka siyaseti toplantısının sonunda tüketici ve müteşebbislere rahatlatıcı yol olarak, 2014 dördüncü çeyreğine kadar faiz hadlerini rekor seviyede düşük tutma kararında olduğunu bildirdi.

Amerikan Merkez Bankası, üç yıldır faiz hadlerini 1,5 yıllık gelecek süreçte, son üç yılda olduğu gibi "0'a yakın" konumda tutabileceğini açıkladı.

Fed'in Açık Piyasa Kurulu, 2008 Aralık ayında, küresel ekonomik kriz nedeniyle ülke ekonomisine yüzlerce milyar dolar pompalamak için faiz oranlarını yüzde 0 ile yüzde 0,25 oranına indirmişti.