Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Fed, daha fazla varlık alımı öngörürken en az 2014 yılına kadar "fevkalade düşük" faiz oranı beklediğini açıkladı; altın altı haftanın yükseğine tırmandı.

Nisan vadeli altın kontratının onsu yüzde 0.8 değer kazanarak 12 aralık tarihinden beri en yüksek seviye olan 1,717.20 dolara yükselirken Singapur'da ise yerel saatle 12.03'te 1,715 dolardan işlem gördü. Spot altının onsu ise dünkü yüzde 2.7'lik yükselişin ardından yatay seyrederek 1,711.88 dolardan alıcı buluyor. Platin ise kasım ayından beri en yüksek seviyesinde seyrediyor.

"Fed'in düşük faiz oranı ABD dolarının değerini düşürürken diğer emtia ile birlikte altın fiyatlarını yukarı itmeli." diyen Tokyo'daki Astmax Ltd yöneticisi Tetsu Emori, "Bu politika ekonomiyi desteklerken emtia açısından da faydalı olacaktır." açıklamasında bulundu.

Düşük faiz oranları ve para birimlerinin değersizleşmesinden dolayı yatırımcının varlıklarını korumak için altına yönelmesi ile sarı metalin vadelileri bu yıl yüzde 9 tırmanarak 11 yıllık rallisini genişletti. ABD Merkez Bankası Fed, faiz hadlerini son üç yılda olduğu gibi artırmayacağını açıklarken 2014 dördüncü çeyreğine kadar faiz hadlerini rekor seviyede düşük tutma kararında olduğunu bildirdi.