Advertisement

ABD Merkez Bankası Fed'in faizleri düşük tutma vaadini uzatması ve Fed Başkanı Ben Bernanke'nin ekonomik büyümeyi desteklemek için bankanın üçüncü tur tahvil alım programını değerlendirdiğini söylemesinin ardından Asya Borsaları ikinci gününde de artış kaydetti.

Wal-Mart Stores Inc.'in oyuncak ve giyim tedarikçilerinden Li&Fung Ltd. yüzde 3.5 değer kazandı. Çin'in en büyük offshore enerji üreticisi Cnooc Ltd., petrol ve metal fiyatlarındaki yükselişin ardından primlenen enerji şirketlerini takip etti. Tokyo Electric Power Co., şirketin ayakta kalmak için kamulaştırılmayı kabul edebileceğine yönelik haberin sonrasında yüzde 7.4 yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.7 kazançla 122.16 puana çıktı. Endekste yer alan 10 sektörün hepsi değerlendi. Asya Pasifik Endeksi son 3 günde yüzde 0.5 yükseldi.

Fed'in açıklamasının hisse senedi piyasasından yana olduğunu söyleyen Sumitomo Trust&Banking Co.'nun piyasa stratejistlerinden Ayako Sera, ABD Merkez Bankası'nın açıkça "daha fazla para basacağını" ve "daha fazla parasal genişlemeye gideceğini" söylediğini belirtti.

Japon Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.4 düşüş kaydederken, Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 0.2 yükseldi. Yeni Zelanda'nın NZX 50 Endeksi, ülkenin merkez bankası başkanı Alan Bollard'ın, enflasyon kontrol altında olduğu sürece faizleri tahmin edilenden daha uzun süre rekor düşük seviyede tutabileceğini açıklamasının ardından yüzde 0.1 primlendi.

Hong Kong Hang Seng Endeksi yüzde 1.2 artış kaydetti. Endeksteki hisselerin işlem hacmi, borsanın 3 günlük tatilden sonra yeniden açılmasının ardından geçen 10 gündeki ortalamasının yüzde 9.4 üzerindeydi. Çin, Tayvan, Vietnam, Avustralya ve Hindistan piyasaları bugün tatil sebebiyle kapalı.