Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Fed'in faizleri düşük seviyede tutma kararının doların geriletmesiyle altın fiyatları neredeyse 7 haftanın zirvesine yükseldi.  

Dün Fed'in faiz oranlarının 2014'e kadar aynı seviyede kalacağını açıklamasıyla vadeli kontratlar yüzde 2.1 oranında değerlendi. Düşük faiz oranları, faiz veya temettü ödeyen varlıklara kıyasla altını daha cazip hale getiriyor.

Dolar bugün euro karşısında ise değer kaybetti. Londra'daki Mitsui&Co. Precious Metals'de analist olan David Jollie, "Fed'in açıklaması doları aşağı yönlü destekledi. Altın satın almak için yönlendirici kuvvetler hala ortada" dedi.

Nisan teslim altının ons fiyatı yüzde 1 yükselerek 1,720.30 dolar oldu. Metal 1,723.50 dolara kadar yükselerek 9 Aralık'tan beri zirveyi görmüştü. Bu yıl altın fiyatları yüzde 9.8 oranında değerlenirken dolar euro karşısında yüzde 1.6 değer yitirdi.

Singapur'daki Phillip Futures'ta analist olan Ong Yi Ling, fiyatların gelecek hafta 1,800 doları test edebileceğini söyledi.

ABD Merkez Bankası'nın 'uzun bir müddet faizler düşük kalacak' açıklamasını kullandığı Mart 2009'dan bu yana altın fiyatları neredeyse iki katına çıktı.