Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

İspanyol havayolu şirketi Spanair'in, ödemelerini yapamayacak duruma gelmesinden dolayı tüm uçuşlarını durdurmasıyla hafta sonunda seyahat etmeyi bekleyen 22 binden fazla yolcu havaalanlarında kaldı.

Hafta sonunda İspanya'daki havaalanlarında kayıtlı toplam 382 uçuşu bulunan Spanair'in ana uçuş noktası Barcelona'daki El Prat havaalanı, Spanair bileti olan mağdur yolcularla doldu. Spanair mağdurlarına yardımcı olabilmek için İspanya'daki diğer havayolu şirketleri İberia, Air Europa ve Vueling 3 Şubat tarihine kadar ortak yardım kararı alsa da, yolcular biletlerin çok pahalı olmasından yakındı. Sorunlarını çözebilmek için muhatap bulmakta zorlanan yolcular, en azından bilet paralarını geri almaya çalışıyor.

Havaalanında bekleyen yolcular İspanyol basınına yaptıkları açıklamalarda, ''Uçmak için tek yol business bilet almak. Ayrıca dönüş bileti için de hiçbir kolaylık sağlanmıyor'', ''Gideceğim yere şu anda başka direk uçuş yok. Başka şirketlere gitmemi söylediler ama onlar da bir bilete 500 avro istiyor'', ''Santiago'ya (İspanya'nın kuzey batısındaki bir kent) gidebilmek için İberia'ya 400 avrodan fazla ödemem ve Madrid aktarması yapmam gerekiyor'', ''Telefonlara kimse çıkmıyor. Sadece yolculara yardımcı olsun diye bir bilgilendirme notu verdiler o da bir işe yaramıyor. Herkes kendi başının çaresine bakacak'' şeklinde konuştular. Verilen bilgilerde ayrıca, Spanair'in hafta sonunda kayıtlı olan 32 yurt dışı noktasına olan uçuşlarının da iptal edildiği kaydedildi.

Bu arada İspanya Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ana Pastor,''tek taraflı olarak uçuşları durdurma kararı almasından dolayı'' Spanair'e 9 milyon avroya kadar para cezası verilebileceğini, sorumluları ortaya çıkarmak için her türlü girişimin yapılacağını açıkladı. Spanair'e yöneltilen diğer suçlama da, geçen cuma günü 17.00'ye kadar bilet satışına devam etmesi oldu.

Spanair'in iflasından, direk ve dolaylı olarak toplam 4 bin kadar işçinin etkileneceği bildirildi.