Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Bugün açıklanacak olan ve düşüş kaydetmesi beklenen dünyanın en büyük ekonomisi ABD'deki işsizlik başvuruları verisinin öncesinde ABD endeks vadelileri önceki kazançlarını sildi ve büyük bir değişiklik kaydetmedi.

Dünyanın en büyük cep telefonu çipleri üreticisi Qualcomm Inc., bu çeyrek ve yılın geneli için satış ve kâr tahminlerini yükseltmesinin ardından yüzde 4.8 değer kazandı. Las Vegas Sands Corp., bazı kalemler hariç kârların analistlerin beklentisi dahilinde gelmesine rağmen yüzde 0.7 düştü.

Daha erken saatlerde yüzde 0.4 yükselen Mart vadeli Standar&Poor's 500 kontratları yüzde 0.1'in altında düşüş kaydederek 1,319.7 puan oldu. S&P 500 endeksi dün, dünya genelinde imalat sanayi endekslerinin ilerlemeye işaret etmesi üzerine son 2 haftanın en büyük sıçramasını kaydetti. Dow Jones Endeks Vadelileri de yüzde 0.1'in altında gerileyerek 12,649 puandan işlem gördü.

Kısa vadeli bir düzeltmenin görülebileceğini belirten Charles Schwab Corp.'un yatırım yöneticilerinden Kully Samra, bir müşterisinin kendisine ABD'nin kötü bir sokaktaki en iyi ev gibi göründüğünü söylediğini aktardı. Samra, istihdamın ilerleme kaydedeceği düşünülen bir veri olduğunu, yavaş da olsa ilerleme sinyali vermesinin önemli olduğunu savundu.

ABD'de işsizlik başvurularının geçtiğimiz hafta 377 binden 371 bine gerilediği tahmin ediliyor. İşsizlik oranının ise yüzde 8.5'te kalması bekleniyor. İşsizlik oranı Aralık ayında son 3 yılın en düşük seviyesine gerilemişti.