Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Euro Bölgesi'ndeki borç krizi ve ABD'nin belirsiz ekonomik görünümünün etkisiyle Singapore Airlines Ltd.'dan Hynix Semiconductor Inc.'e kadar birçok şirketin beklentinin altında kazanç açıklaması üzerine Asya'daki hisselerin çoğunluğu değer kaybetti. MSCI Asya Pasifik Endeksi 3 ayın zirvesinden gevşedi

Japon cam üreticisi Nippon Sheet Glass Co., en büyük pazarı olan Avrupa'dan gelen taleplerin düşmesinden ötürü 31 Mart'ta sonlanan yıl için 3 milyar yenlik zarar tahmininde bulunmasının ardından yüzde 10 düşüş kaydetti. Dünyanın en büyük ikinci bilgisayar bellek çipleri üreticisi Hynix Semiconductor, beklenenin üzerinde zarar açıklamasıyla yüzde 2.8 değer kaybetti. Piyasa değeri bakımından dünyanın 2 numaralı havayolu şirketi Singapore Airlines, 3. çeyrek kârının yüzde 53 düşmesiyle yüzde 2.4 geriledi.

Avrupa başta olmak üzere küresel büyüme tarafında hâlâ daha birçok sıkıntının olduğunu söyleyen Sidney'deki Colonial First State Global Asset Management'ın kıdemli yatırım analistlerinden Belinda Allen, en büyük sorunun Avrupa'daki mali anlaşmanın uygulamasındaki riskler ve Yunanistan'ın borç takası görüşmeleri olduğunu belirtti. Allen, riskli varlıklara daha fazla yatırım yapmadan önce ABD verilerinin ilerlemeye devam edip etmeyeceğinin görülmesi gerektiğini aktardı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 kayıpla 124.27 puana geriledi ve bu haftaki kazançlarını yüzde 1.1 ile sınırladı. Endekste artış kaydeden her 7 hisseye karşılık 10 hisse değerlendi. Endeks geçtiğimiz ay Çin'in kredi kontrollerini gevşeteceği, ABD ekonomisinin ilerlediği ve Avrupa'nın borç krizini kontrol altına aldığına ilişkin spekülasyonlarla Eylül 2010'dan bu yana en büyük aylık sıçramasına işaret etti.