Advertisement

Citigroup Inc., yatırımcıların küresel ekonominin güçlendiğine dair güveninin artmasıyla, küresel hisse gelişen piyasa fonlarının 6. haftasında da net giriş açıkladığını söyledi.

Markus Rosgen liderliğindeki Citigroup analistlerinin EPFR Global'in verilerine dayanarak hazırladığı raporuna göre, 1 Şubat'ta sonlanan haftada gelişen piyasa hisse senetlerine yatırım yapan fonlara 2.6 milyar dolarlık giriş yapıldı.

Yatırımcıların daha fazla risk aldığını belirten Citigroup analistlerinden Yue Hin Pong, Aralık'ta makro verilerde görülen ilerleme ve nakit sıkışıklığına ilişkin kaygıların gevşemesinin bu durumu desteklediğini söyledi.

Avrupa ülkelerinin bütçe disiplini konusunda anlaşması ve Brezilya'dan Filipinler'e birçok merkez bankasının borçlanma maliyetlerini indirmesinin ardından gelişen piyasa hisseleri 2001'den bu yana en iyi yıl başlangıcını yaptı. 2011'de yüzde 20 düşüş kaydetmesinin ardından geçtiğimiz ay yüzde 11 yükselen MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, son 11 yılın en iyi Ocak ayına işaret etti.

1 Şubat'ta açıklanan ISM verilerine göre ABD'de imalat sanayi, Haziran'dan bu yana en hızlı büyümesini kaydetti; İngiltere'de ise fabrika endeksi 8 ayın zirvesine çıktı. Hindistan ve Çin'in de 1 Şubat'ta ilerlemeye işaret eden üretim rakamları açıklaması, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinin Avrupa'daki borç krizine dayandığını gösterdi.

JP Morgan Chase&Co.'nun Hong KOng'taki baş Asya ve gelişen piyasalar stratejisti Adrian Mowat, enflasyonun artık sorun olmaktan çıkmasıyla, gelişen piyasaların bu yıl iyi performans göstereceğini söyledi.

Kapat