Advertisement

ABD'de stokların arttığını göstermesi beklenen veri öncesinde petrol altı haftanın en düşük seviyesine indi. Brent petrolün ABD petrolüne olan primi Ekim'den beri ilk kez 20 doları aştı.

Batı Teksas petrol kontratı düşüşünü sürdürerek bu haftaki kaybını yüzde 1.8'e getirdi.

Bloomberg'in anketine göre ABD'de petrol stoklarının 4 ayın en yüksek seviyesinde olması, yakıt stoklarının ise ikinci haftada da artması bekleniyor.

Frankfurt'taki Commerzbank'ta analist olan Carsten Fritsch, "Piyasalarda üretim fazlası var, bu da Batı Teksas petrolüne baskı yapıyor. Ancak üretimin sekteye uğrayacağı endişesi Brent tipi petrolü destekliyor" dedi.

Mart teslim petrolün varil fiyatı Nymex'te 1.07 dolar düştü ve 95.84 dolar oldu. Kontrat 2 Şubat'ta 95.44 dolara kadar çekilmişti. Bu yıl fiyatlar yüzde 2.8 değer kaybetti.

Mart teslim Brent tipi petrol ICE Futures Europe'ta 3 sent düştü ve 115.90 dolardan işlem gördü.

Avrupa'nın gösterge kontratı Batı Teksas petrolüne oranla 20.21 dolar prim yaptı. Bu, 24 Ekim'den bu yana en büyük fark. Fark 14 Ekim'de 27.88 dolar olarak rekor kırmıştı.

Yunanistan Başbakanı Papadimos'un bugün siyasi parti liderleriyle biraraya gelerek ikinci kurtarma paketi konusunda görüşmesi bekleniyor.