Advertisement

Asya piyasalarında hisse senetleri, Toyota Motor Corp.'un kar tahminini yükseltmesinden destek bulurken, euro, Yunan liderlerin uluslararası kreditörlerin kurtarma planı üzerinde görüşmelerini sürdürmesi ile birlikte son sekiz haftanın zirvesi yakınlarında seyrediyor.  Yen, Japonya'da cari fazlanın son 15 yılın en düşük seviyesine inmesinin ardından dolar karşısında değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 13:28'de yüzde 0.6 yukarıda seyrediyordu. Endeks son altı ayın zirvesinde kapatmaya hazırlanıyor. Mart vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı fazla bir değişiklik göstermedi. Euro dolar karşısında yüzde 0.1 düşerken, yen dolar karşısında yüzde 0.3 değer kaybetti. Petrol, ABD'de petrol stoklarının düştüğünü gösteren veri sonrası yüzde 0.5 yükseldi. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvilllerinin faizi, bugünkü 24 milyar dolarlık 10 yıl vadeli borçlanma kağıdı ihracı öncesi, iki haftanın zirvesinden iki baz puan geriledi.

Yunanistan Başbakanı Lucas Papademos, 130 milyar euroluk (172 milyar dolar) kurtarma paketi için uluslararası kreditörlerin istediği koşıulları görüşmek üzere bugün bir kez daha parti liderleriyle biraraya gelecek. Japonya'da cari işlemler fazlası 2011 yılında yüzde 44 düşerek 9.63 trilyon yene (125 milyar dolar) geriledi. İran'daki nükleer çalışmalar ve Suriye'deki kanlı olaylar nedeniyle jeopolitik gerilim yeniden artarken, yatırımcılar yönlerini, ekonomiyi desteklemek için faizleri indiren ve piyasaya yüklü miktarlarda para veren politika yapıcılardan belirliyor.

Dünyanın en büyük para yöneticisi BlackRock Inc.'nin CEO'su Laurence D. Fink, Bloomberg Television'a Hong Kong'dan yaptığı değerlendirmede, "Beklentim yukarı yönlü" dedi ve "Dünyanın darma dağınık olacağını düşünmüyorum. Bu nedenle, daha fazla risk alınabilir. Tüm bu gürültüden arınmak gerek. Çünkü hisse seentlerinde büyük değerler var" yorumunda bulundu.