Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Yunanistan hükümetinin kurtarma paketini garantilemeye adım adım yaklaşması ve Toyota Motor corp.'un  kâr tahminini yükseltmesi üzerine Asya'daki hisseler üçüncü gününde de destek buldu.

Asyalı otomobil üreticisi Toyota, yeni modellerin satışları artırmasıyla kazanç tahminini yüzde 11 yukarı çekmesinin ardından yüzde 3.7 oranında ralli yaptı. China Petroleum & Chemical Corp. ve PetroChina Co., Çin'in 10 aydan bu yana ilk kez yakıt fiyatlarına zam yapmasının ardından değerlendi. BHO Billiton Ltd., kazançlarının beklentinin altında kalmasıyla yüzde 0.9 düşüş kaydetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 kazançla 125.69 puana çıktı ve Ağustos'tan bu yana en yüksek kapanışına yöneldi. Endekste yer alan tüm bölge endekslerinde artış görüldü.

Yunanistan'ın borç durumunun yakın zamanda bir netliğe kavuşacağını belirten Pengana Capital Ltd.'ın yöneticilerinden Tim Schroeders, aşağı yönlü riskler uzaklaştıkça, insanların riskli varlıklara yönelme konusunda daha rahat bir tavır sergilediğini söyledi.

Japon Nikkei 225 Endeksi, Topix Endeksi ve Hong Kong'taki Hang Seng Endeks, yüzde 0.7 yükseldi.

Şanghay Bileşik Endeksi, Çin Merkez Bankası'nın ilk konut alıcılara destek sözü vermesinin ardından yüzde 0.2 primlendi. AVustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.3 ve Güney KOre Kospi Endeksi yüzde 0.8 artış kaydetti.

Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri bugün henüz büyük bir değişiklik kaydetmedi. S&P 500 Endeksi dün Yunanistan'ın kurtarma paketini garantileme konusunda ilerleme kaydetmesi üzerine başta yüzde 0.6'ya varan kayıplarını telafi ederek günü yüzde 0.2 yukarıda kapadı.

Yunanistan başbakanı Lucas Papademos, hükümet ve uluslararası kreditörlerin ikinci kurtarma paketinin şartları konusunda anlaşmakta zorlanmasından ötürü, parti liderlerin de desteğini arkasına alarak görüşmeleri bir gün daha erteledi. Papademos bugün liderler ile Atina'da bir kez daha görüşecek.