Advertisement

Birçok Avrupa ülkesinin kredi notunun indirilmesinin doları güçlendireceği spekülasyonuyla altın fiyatlarında geri çekilme görülüyor.

Moody's'in altı Avrupa ülkesinin notunu kırmasıyla dolar, altı ana para birimi karşısında bir haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Öte yandan ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu'nun verilerine göre Touradji Capital Management ve GLG Partners, son çeyrekte SPDR Gold Trust fonundaki tüm paylarını sattı.

Londra'daki Standard Chartered'da analist olan Dan Smith, "Dolardaki yükseliş altına baskı yapıyor. Hızlı bir yükseliş olmuştu şimdi ise rallinin ardından bir gevşeme yaşanabilir. Riskten kaçış olması altını negatif etkiliyor" dedi.

Nisan teslim metal Comex'te yüzde 0.4 düşerek 1,718.20 dolara çekildi. Londta'da ise spot altının ons fiyatı 1,716.48 dolardan işlem gördü.

2011'de yatırımcının Döviz veya hisse senetleri yerine altına yönelmesiyle metal on birinci yılında da yükselmişti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Şubat 2012 Salı, 22:02 Misafir hep öyle diyorlar ama bir türlü gram olarak yansımıyor altın gr.97 lerde gidip geliyor çoğu insan benim gibi mağdur oldu 108.5 tan 300 gr. altını 101 den bozdurmak zorunda kaldım.
14 Şubat 2012 Salı, 20:23 Misafir not kırılıyor dün itibari ile dolar düşerken bu gün altını düşürüyorlar bu işte bir iş var gibi