Advertisement

Çin'in Avrupa'ya borç krizini çözmede yardımcı olacağını açıklamasının ardından bakır dört günde ilk kez yükselişe geçti. Aluminyum, kalay ve çinko da değer kazandı.

Londra Metal Borsası'ndaki üç ay vadeli bakırın metrik tonu yüzde 1.2 kadar yükselerek 8,517.50 dolar olurken Şangay'da ise yerel saatle 15.09'da 8,475 dolardan işlem gördü. Comex'teki mart teslimli bakırın kontratı ise pound başına 3.86 dolardan alıcı buldu.

Çin Merkez Bankası Başkanı Zhou Xiaochuan, yaptığı bir konuşmada, dün Başbakan Wen Jiabao'nun yorumlarına benzer şekilde, Çin'in Avrupa Finansal İstikrar Fonu (EFSF) ve Avrupa İstikrar Mekanizması yoluyla, Avrupa'daki krizin çözümünde daha fazla yer almaya hazır olduğunu söylerken Atina'da bir hükümet yetkilisi de Yunanistan'ın iki büyük siyasi partisinin liderlerinin bütçe kısıntıları için yazılı taahhüt vereceğini açıkladı.

Jinrui Futures Co analisti Pang Juan konuyla ilgili "Çinli yetkililer tarafından yapılan yorumlar piyasayı destekledi. Bakır hala daha 200 günlük hareket ortalaması için mücadele ediyor." açıklamasında bulundu.