Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, Çin'in Avrupa'daki borç krizine yardımcı olacağı açıklamasının yüksek getirili varlık talebini artırmasının ardından değer kazanarak MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'ni 1 haftanın zirvesine taşıdı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 1 kazançla 1,057.13 puana çıktı ve 9 Şubat'tan bu yana en yüksek seviyesini kaydetti. Şanghay Bileşik Endeksi ve Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 0.9'un üzerinde artış kaydetti. Hong Kong'taki Hang Seng Çin Şirketleri endeksi yüzde 2.1 kazanç sağladı. Hindistan'ın Sensex Endeksi yüzde 1.5 primelndi.

Çin Merkez Bankası Başkanı Zhou Xiaochuan, Çin'in merkez bankası ve varlık fonu vasıtasıyla yardımcı olabileceğini söyledi. Atina'daki bir hükümet yetkilisi Yunanistan'ın en büyük 2 siyasi partisinin liderlerinin bütçe kesintilerine bağlılıklarını yazılı bir şekilde ifade edeceğini söyledi. Avrupa, Çin'in en büyük ihracat pazarı olup, Avrupa Birliği de Hindistan'ın en büyük ticaret ortağı.

Çin'in güvence vermesinin gelişen piyasa hisseleri için çok büyük bir destek olduğunu belirten Mumbay'daki Mirae Asset India Investment Co.'nun yatırım genel müdürü Gopal Agrawal, açıklamaların gelişen piyasa hisselerine giren parayı artırabileceğini ve bunun da dolaylı olarak Avrupa'daki borç krizine yardımcı olabileceğini söyledi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi geçtiğimiz yıl yüzde 20 düşüş kaydetmesinin ardından bu yıl yüzde 15 kazanç sağladı. Endeks 4 Ekim'deki düşüğünden yüzde 27 kazanç sağladı ve resmi olarak boğa piyasasına işaret etti. Endeks, tahmini kazançların 10.6 katından fiyatlanıyor. Bu oran MSCI Dünya Endeksi için 12.7 katında seyrediyor.