Advertisement

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bütçe gelirlerinin ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,5 artarak, 28,1 milyar lira olduğunu bildirdi.

Bakan Şimşek, Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi'nin tanıtımı dolayısıyla düzenlediği basın toplantısının ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Şimşek, gazetecilerin bütçe sonuçlarına ilişkin soruları üzerine, bütçe giderlerinin de yüzde 17,1 oranında artarak, 26,3 milyar liraya çıktığını söyledi.

Ocak ayında bütçe fazlasının ise yüzde 73,1 oranında artarak, 1,7 milyar liraya çıktığını kaydeden Şimşek, bütçe performansının çok ciddi şekilde devam ettiğini ifade etti. .

Bakan Şimşek, 1989 yılından bu yana sadece, 2006, 2011 ve 2012 yıllarında ocak aylarında bütçe fazlası verildiğini belirterek, ''Bu yıl ocak ayında verilen bütçe fazlası, ocak ayı itibariyle rekor bir rakam'' dedi.-''Vergi gelirleri, arttı''

Bakan Şimşek, faiz dışı fazlanın da önemli bir gösterge olduğunun altını çizerek, 2011 ocak ayında yaklaşık 4,8 milyar lira olan faiz dışı fazlanın, bu yılın ocak ayında 7,1 milyar liraya çıktığını söyledi. Şimşek, bunun bütçe performansının ne kadar güçlü devam ettiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Faiz dışı fazlanın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 48,3 arttığını, bütçe gelirlerinin de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,5 arttığını ve 28,1 milyar lira olduğunu kaydeden Şimşek, bütçe giderlerinin ise yüzde 17,1 oranında artarak, 26,3 milyar liraya çıktığını belirtti.

Bakan Şimşek, 2012 yılı ocak ayında vergi gelirlerinin, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,7 arttığını ve 23,5 milyar lira olduğunu bildirdi.

Faiz hariç bütçe giderlerinin ise yüzde 12,1 oranında artarak, 21 milyar lira olarak gerçekleştiğini belirten Şimşek, şöyle devam etti:

''Faiz hariç bütçe giderlerine baktığınız zaman, esas itibariyle, Maliye Bakanlığının çok da kontrolünde olmayan, personel gibi, sosyal güvenlik gibi giderlerin nispeten hızlı arttığını göreceksiniz. Ama bizim idaremiz, kontrolümüzde olan harcamalarda kontrollü gitmeye devam ediyoruz.

Bu performans, ümit ediyorum ki yılın tamamında güçlü kalır ve hedeflerimizi tuttururuz.''-''Mükelleflerimizden gerekli hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz''

Maliye Bakanı Şimşek, son dönemde mükelleflerle yakın bir diyalog içinde olduklarını belirterek, mükelleflere sık sık bazı yükümlülüklerini hatırlattıklarını söyledi.

''Bir hatırlatmada daha bulunmak istiyorum'' diyen Şimşek, 2012 yılı ocak veya geçmiş dönem motorlu taşıtlar vergisi borçlarını ödemeyenlere mektup göndereceklerini bildirdi.

Şimşek, ''SMS ve e-mail de gönderiyoruz, ama mektuplar daha etkili oluyor. Biraz masraflı ama olsun. Herhangi bir icra takibine uğramamak açısından mükelleflerimizin, mükellefiyetlerini yerine getirme konusunda gerekli hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz'' dedi.