Advertisement

Çin'in euro bölgesindeki krizin çözülmesinde yardımcı olacağını açıklaması bugün Borsalarda olumlu rüzgarlar estirirken akşam saatlerinde gelen Yunanistan'a yönelik açıklamalar ise global ve yurt içi piyasalarda kar satışlarına yol açtı.

Avrupa borsaları gün boyu Çin'den gelen haberle yükseldi ancak daha sonra Yunanistan'ın kurtarma paketini almasının erteleneceğine yönelik haberlerle borsalar yükselişinin bir kısmını geri verdi. Yine de borsalar günü ufak çaplı alımlarla tamamladı. Haberin ardından euro'da değer kaybı da hızlandı. Ortak para birimi dolar karşısında 1.3062 seviyesine çekildi. Euro, önceki 3 günde de dolar karşısında yüzde 1.1 değer yitirmişti.

ABD BORSALARI DÜŞÜŞTE

Çin haberleriyle altın ve gümüş fiyatları yükselirken Yunanistan haberi bakır fiyatlarını geriletti. Petrol ise İran'ın 6 Avrupa ülkesine ihracatı durduracağı haberiyle bir ayın zirvesine yükseldi. Mart teslim petrol Nymex'te yüzde 1 artarak 101.71 dolar oldu. Kontrat, gün içinde 102.54 dolara kadar yükselmişti.

New York borsası da Yunanistan haberlerini fiyatladı. Karışık seyirle açılan borsalarda daha sonra satışlar görüldü. Apple hisseleri yüzde 3.3 kadar ralli yapmasının ardından düşüşe geçti ve yüzde 0.1 oranında yükseldi.

Gün içerisinde yüzde 0.4 kadar yükselen S&P 500 Endeksi yerel saatle 1:50'de yüzde 0.3 düşerek 1,346.96 puan oldu. Dow Jones ise 84.51 puanlık düşüşle 12,793.77 puana indi.

Finans Yatırım'dan Berna Özdemir, Bloomberg HT'ye "Son dönemde büyük merkez bankalarının likidite bolluğu sürecini sürdüreceği beklentisiyle piyasalardaki olumlu momentumun ardından Avrupa kaynaklı risklerin gündeme gelmesiyle kar satışlarının yaşandığını görüyoruz. Özellikle Yunanistan konusunda endişelerin devam etmesi yatırımcıları tedirgin ediyor" dedi.