Advertisement

ABD Merkez Bankası Fed'in yetkililerin tahvil alımlarını artırması konusunda görüş ayrılığı yaşadığını söylemesi ve Yunanistan'ın temerrüte doğru ilerlediğine ilişkin endişelerin etkisiyle New York Borsası dün ekside kapandı. Standard&Poor's 500 Endeksi, 2. kez üst üste geri adım attı.

Apple Inc., yüzde 3.3'lük rallisini geri iade ederek yüzde 2.3 değer kaybetti ve 8 gündür devam eden yükselişini sonlandırdı. Deere&Co.'nun 2012'ye ait kazanç tahminlerini düşürmesinin ardından yüzde 5.4 gerilemesiyle sanayi hisseleri S&P 500 Endeksi'nde yer alan 10 sektör grubunun düşüşüne öncü oldu. Ekonominin göstergesi olarak görülen Dow Jones Transportation Ortalaması, CSX Corp. ve Union Pacific Corp.'un yüzde 2.8'in üzerinde değer kaybetmesi üzerine yüzde 2 düşüş kaydetti.

S&P 500 Endeksi daha erken saatlerde kaydetmiş olduğu yüzde 0.4'lük kazançlarını geri iade ederek, günü yüzde 0.5 kayıpla 1,343.23 puandan kapadı. Dow Jones Endeksi de yüzde  0.8 düşüşle 12,780.95 puana geriledi.

İnsanların Yunanistan konusunu ertelemeye çalıştığını ve akıllarından uzaklaştırmaya çalıştıklarını belirten Huntington Asset Advisors'ın fon  yöneticilerinden Peter Sorrentino, "herkesin kafasında bu durum daha fazla ertelenirse her şeyin daha kötü olacağı düşüncesi var ve bu düşüncenin esiri olduk" dedi.

Hisse senetleri, Yunanistan'ın önümüzdeki ayki itfasını gerçekleştiremeyeceğine ilişkin endişeler üzerine düştü. Bu akşam beklenen 130 milyar euroluk kurtarma paketinin verilmesi kararı en erken 20 Şubat'a ertelendi. Kararın Yunanistan'da yapılacak genel seçimlerden önce alınmaması ise daha büyük bir olasılık olarak görülüyor.

Fed'in son toplantısının tutanakları ise birkaç yetkilinin tahvil alımlarının artırılmasını düşündüğü, ancak birçoğunun buna karşı çıktığını gösterdi.