Advertisement

Çin Ticaret Bakanlığı, ekonomik büyümedeki yavaşlama ve Avrupa'daki borç krizinin deniz aşırı ülkelerdeki harcamaların 3. ayında da düşmesine neden olmasından ötürü yabancı yatırım ve ticaret görünümünün "karamsar" olduğunu söyledi.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'in doğrudan yabancı yatırımları Ocak ayında yıllık bazda yüzde 0.3 düşüşle 9.997 milyar dolara geriledi. 10 Şubat'ta açıklanan ihracat rakamları da son 2 yılın ilk düşüşüne işaret etmişti.

Yatırımdaki gerileme, Başbakan Wen Jiabao'nun emlak sektöründeki kontrolleri sürdürmesiyle azalan konut satışları ve üretim kazançları ile birlikte büyüme üzerindeki baskıları artırıyor. ABD'deki imalat ve istihdam kazançlarının ticareti yeniden sıçratıp sıçratmayacağını ve geçtiğimiz ayki beklenmedik hızlanmasının ardından enflasyonu izlemeye alan Çin hükümeti, para politikası molasını uzatabilir.

Wen'in büyümeyi desteklemek için para politikasını gevşetmesi gerektiğini savunan Mizuho Securities Asia Ltd.'ın baş ekonomisti Shen Jianguang, yerel hükümetin araç ve kredi finansmanlarının gevşetildiği belirtilerinin olduğunu söyledi. Shen, rakamlara bakınca gelişmiş ekonomilerin beklenilenden daha iyi performans göstermesinin parasal genişlemenin büyüklüğünü olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

Shen, merkez bankasının önümüzdeki ay yapılacak olan yıllık Ulusal Kongre'nin öncesinde munzam karşılıkları düşüreceğini, bu yıl da 4 indirim olacağını öngörüyor.