Advertisement

Aralarında Goldman Sachs Group Inc.'in de olduğu yatırım bankalarının yendeki düşüşün süreceğini öngörmesi ve ABD'de beklentinin üzerinde gelen ekonomik verilerin etkisiyle ihracatçıların görünümü desteklendi; Tokyo Borsası, yenin 4 ayın en düşüğüne gerilemesinin ardından yükseldi.

Satışlarının yüzde 85'ini yurtdışında gerçekleştiren otomobil üreticisi Honda Motor Co. yüzde 2.4 değer kazandı. Kazançlarının yüzde 23'ünü Avrupa'da kaydeden fotoğraf makinası üreticisi Nikon Corp., Yunanistan'ın kurtarma paketini garantileyeceğine ilişkin iyimserliğin artmasıyla yüzde 3.9 tırmandı. Japonya'nın piyasa değeri bakımından en büyük petrol ihracatçısı Inpex Corp., ham petrol fiyatlarının yükselmesinin ardından yüzde 4.8 primlendi.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.6 kazançla 9,384.17 puana çıkarak 4 Ağustos'tan bu yana en yüksek kapanışına işaret etti. Daha kapsamlı Topix Endeksi yüzde 1.3 artışla 810.45 puana yükseldi ve haftayı yüzde 4 yukarıda tamamladı. Endekste düşüş kaydeden hissenin 2 katı kadar hisse değerlendi.

Yenin dolar karşısındaki yönünün değişmesi ve ABD ekonomisinin toparlanmasıyla Japon şirketlerinin kazançlarının kötüye gitme ihtimalinin düşük olduğunu belirten Tokyo'daki T&D Asset Management Co.'nun yatırım yöneticilerinden Hisakazu Amano, Avrupa'daki borç sorununa ilişkin belirsizliklerin de azaldığını söyledi.