Advertisement

Yunanistan'ın ikinci kurtarma paketini garantileyeceğine yönelik spekülasyon ve ABD'de işsizlik başvurularındaki düşüşün Çin'in 2 büyük ihracat pazarının görünümünü desteklemesiyle Çin Borsası yükseldi. Şanghay Bileşik Endeksi 15 aydan bu yana en uzun süreli haftalık kazanç dönemini kaydetti.

Sigorta şirketi China Lİfe Insurance Co., prim gelirlerinin Ocak ayında yüzde 12 artmasıyla yüzde 2 değerlendi ve finansal hisseler endeksindeki yükselişe öncülük etti. Dünyanın en büyük kuru yük gemisi operatörü China Cosco Holdings Co. yüzde 2 yükseldi. Çin'in en büyük imar şirketi China Vanke Co., Economic Information Daily'nin bir iskan bakanlığı yetkilisinin, hükümetin uzun vadede emlak kontrollerini sürdüreceğini söylediğini yazmasıyla yüzde 0.8 düştü.

Küresel ekonominin bazılarının korktuğu kadar kötü olmadığını, bunun da Çin ve Çinli şirketler için iyi olduğunu belirten Oberweis Asset Management Inc.'in kıdemli analistlerinden Jeff Papp, hükümetin büyümeyi destekleme konusunda daha genişlemeci bir moda girmesiyle, birçok kişinin hala daha merkez bankasının para politikasını daha fazla gevşetmeye gitmesini beklediğini söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.3 kazançla 2,363.49 puana yükselirken, CSI 300 Endeksi de yüzde 0.3 artışla 2,543.83 puana çıktı. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi dün günü yüzde 1.5 yukarıda tamamladı.

Şanghay Endeksi bu hafta yüzde 0.6 artış kaydederek 5. haftasını da yukarıda sonlandırdı ve 5 Kasım 2010'dan bu yana en uzun süreli kazanç dönemine işaret etti. Endeks, merkez bankasının büyümeyi desteklemek için munzam karşılık oranlarını düşüreceğine ilişkin spekülasyon üzerine 5 Ocak'taki düşüğünden yüzde 9.7 geri sıçradı. Çin Merkez Bankası geçtiğimiz yıl enflasyonu kontrol altına almak için munzam karşılıkları ve faizleri artırmasının ardından 2008'den bu yana ilk kez 30 Kasım'da zorunlu karşılık oranlarını indirdi.