Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Euro Bölgesi yetkililerinin Yunanistan'ın kurtarma paketi konusunda anlaşmaya yaklaştıkları yönündeki bekleyişlere bağlı olarak değer kazandı. Bu hareket sonucu, gösterge endeks Stoxx Europe 600 altı ayın zirvesine çıktı. ABD endeks vadeli kontratları fazla bir değişiklik göstermezken, Asya hisse senetleri yukarı yönde hareket etti.

Anglo American Plc, karının analistlerin tahminlerinden iyi çıkması sonucu yüzde 1.4 yükseldi. Lafarge SA, faaliyet karının tahminleri aşmasının ardından yüzde 3.7 prim yaptı. Persimmon Plc ve Berkeley Group Holdings Plc, JPMorgan Chase & Co.'nun her iki şirket için tavsiyesini yükseltmesi sonrası, gayrımenkul şirketlerinin hisselerine gelen alımlara öncülük yaptı.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.4 yükselerek, Londra saati ile 08:46'da 265.46 puana çıktı ve 1 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Endeks bu haftayı yüzde 1.6 kazançla geçmeyi hedefliyor. Mart vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1 düşerken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.1 yükseldi.

Paris'te Natixis'in hisse senedi piyasa analistlerinden Benoit Peloille, "Yunanistan konusunda anlaşma yakın görünüyor" dedi ve "Ancak piyasa, sanırım, temel olarak, Avrupa Merkez Bankası'ndan gelen istisnai likiditeden faydalanmakta" değerlendirmesinde bulundu.

Alman yetkililer, milletvekillerine verdikleri brifingde, Almanya'nın Euro Bölgesi maliye bakanlarından, Yunanistan'ın 130 milyar euroluk (171 milyar dolar) kurtarma paketini, özel sektör kreditörlerle planlanan takas anlaşmasından ayırmamalarını istediğini kaydettiler. Euro kullanan 17 ülkenin maliye bakanları 20 Şubat'ta Brüksel'de biraraya gelecek.

Dünkü brifingde yer alan üç Alman yetkili, Euro grubu toplantısında kurtarma paketi ve borç takası konularında muhtemelen anlaşmaya varılacağını kaydettiler. Bir maliye bakanlığı sözcüsü ise yorumda bulunmayı red etti.