Advertisement

Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı olduğu dönemde görevini kötüye kullandığı şeklindeki haberler nedeniyle yoğun baskı altında bulunan Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff görevinden istifa etti.

Wulff, bugün cumhurbaşkanlığı konutu olan Bellevue Sarayı'nda yaptığı açıklamada, görevini en iyi şekilde yaptığını ve ülkede yaşayan insanların kökenleri ne olursa olsun birlikteliği için çaba harcadığını belirterek, ülkedeki uyumun başarılı olabilmesi için Almanya'nın halkın büyük çoğunluğunun güvenine sahip bir cumhurbaşkanına sahip olması gerektiğini söyledi.

Kendisi hakkında son zamanlarda çıkan haberler nedeniyle yeteri kadar güvene sahip olmadığına inandığını, görevini ne ülke içinde ne de yurt dışında başarılı bir şekilde ifa etmesinin mümkün olduğunu ifade eden Wulff, bu nedenle bugünden geçerli olmak üzere görevinden istifa ettiğini kaydetti.

Aşırı sağcılar tarafından öldürülen 8 Türk ve 1 Yunan kurbanın anılması amacıyla 23 Şubat'ta düzenlenecek törende de Almanya Başbakanı Angela Merkel'in bir konuşma yapacağını belirten Wulff, kendisi hakkında yürütülecek soruşturmalar sonucunda da tümüyle aklanacağına inandığını söyledi.

Hatalar yaptığını, ancak her zaman dürüst olduğunu, hakkında çıkan haberlerin kendisini ve eşini çok incittiğini ifade eden Wulff, kendisiyle çalışan herkese ve eşine desteklerinden dolayı da teşekkür etti.

Almanya'da yeni bir cumhurbaşkanı seçilene kadar Federal Eyalet Temsilciler Meclisinin (Bundesrat) dönem başkanlığını yürüten Bavyera Eyaleti Başbakanı Horst Seehofer, cumhurbaşkanlığı görevini vekaleten yürütecek. Almanya'da bir cumhurbaşkanının istifa etmesinden sonra yeni cumhurbaşkanını belirlemek üzere 30 gün içinde Bundesversammlung adı verilen kurulun oluşturulması gerekiyor. Bu kurul Federal Meclis (Bundestag) üyelerinden ve eşit sayıda Bundesrat'ın belirleyeceği kişilerden oluşturuluyor.

MERKEL: MODERN BİR ALMANYA İÇİN ÇABA HARCADI

Almanya Başbakanı Angela Merkel, görevinden istifa ettiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un, modern ve açık bir Almanya için çaba harcadığını söyledi.

Merkel, başbakanlıkta yaptığı açıklamada, Wulff'un istifa etmesi kararına büyük saygı duyduğunu ve kişisel olarak bu karara çok üzüldüğünü belirterek, "Wulff, görev süresince tüm enerjisiyle modern ve açık bir Almanya için çaba harcadı. Bizlere çeşitliliğin ülkemizi güçlü kıldığını hatırlattı" şeklinde konuştu.

Wulff ve eşi Bettina Wulff'un Almanya'yı yurt dışında her zaman layıkıyla temsil ettiğini ve bundan dolayı kendilerine müteşekkir olduklarını ifade eden Merkel, yine de hukuk devletinin güçlü yanının, hiç kimsenin pozisyonuna bakmadan herkese eşit davranması olduğunu, Wulff'un kişisel çıkarlarını arka plana atmasına büyük saygı duyduğunu söyledi.

Merkel, yeni cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi için önce koalisyon ortaklarıyla görüşeceklerini, daha sonra önerilerini muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller Partisi'ne de götüreceklerini sözlerine ekledi.

Berlin Eyaleti Başbakanı ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkan Yardımcısı Klaus Wowereit, "Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un istifası geçen aylarda yaşanan gelişmelerden sonra kaçınılmazdı" dedi.