Advertisement

İtalyan ve İspanyol tahvilleri, Avrupalı yetkililerin Yunanistan'a sağlanacak ikinci kurtarma paketi konusunda anlaşmaya yakın olduklarına ilişkin beklentilerin desteği ile yükselişlerini ikinci güne taşıdı.

Fransa tahvilleri de yukarı yönde hareket etti. Euro Bölgesi yetkililerine göre, Avrupa Merkez Bankası elindeki Yunan tahvillerini 20 Şubat'ta yeni tahvillerle takas edecek. Bu adım, özel sektör kreditörleri ile Yunanistan'ın takas anlaşmasına varmasının ve bölge maliye bakanlarının 20 Şubat'taki toplantıda kurtarma paketini onaylamasının yolunu açabilir. Ekim 2022'de vadesi dolacak Yunan tahvilleri altıcı günde de düşerken, Mart vadeli kağıdın fiyatında hızlı bir değer kaybı görüldü.

Londra'da Lloyds Bank Corporate Markets sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Eric Wand, "Piyasa, Yunanistan konusunda bazı iyi haberlerin algılanmasında, kendini daha iyi bir yere koymaya çalışıyor görünüyor" dedi ve "Çevre ülkeleri hafifçe daha pozitif. İspanya biraz toparlanıyor" değerlendirmesinde bulundu.

10 yıl vadeli İspanyol tahvillerinin faizi dört baz puan ya da 0.04 yüzde puanı düşerek, Londra saati ile 10:33'te yüzde 5.29'a geriledi. Ocak 2022 vadeli yüzde 5.85 faizli tahvilin fiyatı 0.27 ya da 1,000 euro (1,315 dolar) nominal değerli beher kağıt için 2.70 euro yükselerek 104.21'e çıktı.

10 yıl vadeli İtalyan tahvillerinin faizi iki baz puan düşüşle yüzde 5.63'e gerilirken, aynı vadedeki Fransız kağıtlarının faizi iki baz puanlık düşüşle yüzde 1.90'a indi.  10 yıl vadeli Alman tahvillerinin faizi ise değişmeyerek yüzde 1.90'da kaldı.

Üç Alman yetkili, dün yaptıkları açıklamada, Yunanistan'ın urtarma paketi için koşulları yerine getirdiği sürece, bölge maliye bakanlarının kurtarma paketi ni, borç takası ile birlikte muhtemelen onaylayacağını söyledi.