Advertisement

ABD ekonomisinin iyileştiğine dair işaretler ve Yunanistan'ın kurtarma paketi konusunda bir ilerleme olduğu haberiyle petrol yılın en büyük haftalık artışına doğru ilerliyor.

Brent petrol sekiz ayın zirvesine çıkarken Batı Teksas tipi petrol bugün yüzde 0.6, bu hafta ise yüzde 4.1 oranında değer kazandı.

ABD'de dün açıklanan verilere göre işsizlik başvuruları 2008'den bu yana en düşük seviyeye indi. Diğer yandan Avrupa'da konuya yakın iki kaynağa göre, Avrupalı hükümetler Yunanistan'a verilecek acil yardımın faizini düşürmeyi ve ikinci kurtarma paketi için doğacak finansman açığı için Avrupa Merkez Bankası'nın desteğini sağlamayı değerlendiriyor.

Frankfurt'taki Commerzbankta emtia birimi müdürü olan ve Brent petrolün yıl sonunda 110 dolar/varil olacağını öngören Eugen Weinberg, ABD ekonomisinin korkulanın aksine iyi bir durumda olduğunu ve şu andaki fiyat hareketlerinin "yatırım güdümlü" olduğunu söyledi.

Mart teslim petrol Nymex'te 64 sent artarak 102.95 dolara yükseldi. Nisan teslim Brent petrol ise ICE Futures Europe'ta 120.09 dolara geriledi. Kontrat erken saatlerde 120.70 dolara kadar yükselmişti.

Brent petrol Batı Teksas petrolüne oranla 17.11 dolar prim yaptı.