Advertisement

ABD'de bakır talebinin artacağı spekülasyonu ve Yunanistan'ın kurtarma paketini alacağı beklentisi bakır fiyatlarını altı gün sonra yükseltti.

Dün açıklanan verilere göre, ABD'de işsizlik başvuruları 2008'den beri en düşük seviyeye inerken ülkede Tüketici Güveni de arttı. Diğer yandan Avrupa'da konuya yakın iki kaynağa göre, Avrupalı hükümetler Yunanistan'a verilecek acil yardımın faizini düşürmeyi ve ikinci kurtarma paketi için doğacak finansman açığı için Avrupa Merkez Bankası'nın desteğini sağlamayı değerlendiriyor.

Londra'daki VTB Capital'de analist olan Andrey Kryuchenkov, "ABDdeki makro rakamlarda iyileşme görüyoruz. Euro bölgesindeki krizin çözümü piyasada az veya çok fiyatlandı, artık detaylara ihtiyacımız var" dedi.

Mayıs teslim bakır kontratı Comex'te yüzde 0.6 artarak 3.823 dolar/lb oldu. Kontrat bu hafta yüzde 1 düştü. Bu, metalin 16 Aralık'tan beri en büyük haftalık düşüşü.

3 ay vadeli bakır ise Londra Metal Borsası'nda yüzde 1.2'lik artışla ton başına 8,400 dolar oldu.

Çin'de parasal genişlemeye gitme ihtimali de fiyatları destekledi. Ancak Şanghay Vadeli İşlemler'deki bakır stoklarının ikinci haftada da rekor seviyede artması fiyatlardaki yükselişi sınırlayabilir.