Advertisement

ABD'de tüketici fiyatları (TÜFE) Ocak ayında beklenenden yavaş arttı. Bu durum, Fed'in enflasyonun baskı altında olduğu şeklindeki görüşünü destekliyor.

Aralık ayında değişmeyen tüketici fiyatları endeksi, Ocak ayında yüzde 0.2 arttı. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, tüketici fiyatlarının yüzde 0.3 artması bekleniyordu. Yıllık bazda ise enflasyon yüzde 2.9 artış ile, Mart 2011'den beri en düşük seviyede gerçekleşti. Beklenti enflasyonun yıllık bazda yüzde 2.8 çıkması şeklindeydi.

West Chester, Pennsylvania'da  Moody’s Analytics Inc. kıdemli ekonomistlerinden Ryan Sweet, "Enflasyon baskıları minimal kalmaya devam ediyor" dedi ve "Çekirdek tüketici fiyatları önümüzdeki birkaç ayda ılımlı hale gelmeli" değerlendirmesinde bulundu.

Bloomberg News'un anketine katılan 82 ekonomistin tüketici fiyatları tahmini, yüzde 0.1 ile yüzde 0.4 artış aralığında gerçekleşti.

Volatil gıda ve enerji fiyatlarının içerilmediği çekirde tüketici fiyatları endeksi ise, Aralık ayında yüzde 0.1 arttıktan sonra, Ocak ayında, beklentilere paralel bir şekilde, yüzde 0.2'lik bir artış gösterdi. çekirden enflasyon yıllık bazda yüzde 2.3 çoktı ve Eylül 2008'deki yüzde 2.5'ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.