Advertisement

Uluslararası piyasalar, ABD'nin düşük enflasyonla büyüdüğünü gösteren veriler ve Yunanistan'ın kurtarma paketini alacağı yolundaki iyimserlikten olumlu etkileniyor. Hisse senetleri ve emtia fiyatları son altı ayın en yüksek seviyelerine çıktı. Avrupa tahvillerinin temerrüte karşı sigorta primleri (CDS'ler) ise son iki haftanın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi.

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi New York saati ile 08:33'te yüzde 0.7 yukarıda seyrediyordu. Endeks bu hareketle birlikte, 1 Ağustos'tan bu yana en yüksek kapanışını yapmaya hazırlanıyor. Mart vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı, endekste dünkü yüzde 1.1'lik yükselişin ardından yüzde 0.2'lik bir çıkış daha yaşadı. 24 emtia fiyatını içeren S&P GSCI Endeksi yüzde 0.3 yükseldi ve petrol New York'ta üçüncü günde de 102 doların üzerine tırmandı. 15 Avrupa ülkesinin CDS'lerini içeren Markit iTraxx SovX Western Europe Endeksi sekiz baz puan düşerek 340 puana geriledi.

Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistler, bugün TSİ 17:00'de açıklanacak olan ABD öncü göstergeler verisinin yüzde 0.5 artmasını bekliyor. Bu veri önceki ay yüzde 0.4 artmıştı. ABD'de tüketici fiyatları Ocak ayında beklenenden daha yavaş bir artış gösterdi. Konuya yakın iki kaynağa göre, Avrupalı hülkümetler, Yunanistan'a verilecek acil yardıma uygulanacak faizi düşürmeyi ve ikinci kurtarma paketinde doğabilecek finansman açığı için Avrupa Merkez Bankası'nın katkı vermesini değerlendiriyor.

İsviçre'nin Pfaeffikon kentinde, LGT Capital Management AG kıdemli piyasa analisti Alessandro Fezzi, "Piyasalar, Yunanistan konusunda kısa bir süre içinde anlaşmaya varılacağı ve buna bağlı olarak, kontrolsüz temerrütün önleneceği umuduyla daha güçlü" dedi ve "Ancak piyasalar, daha önceki dönemin tersine, kötü verilere tepki evrmiyor. Bu nedenle, Yunanistan anlaşması daha da gecikse bile, piyasalarda panik bir reaksiyona yol açmayacak" değerlendirmesinde bulundu.