Advertisement

ABD hisse senetleri, Avrupa borçlanma kağıtlarının temerrüte karşı sigorta primlerinin (CDS'ler), Yunanistan kurtarılacağına yönelik iyimserlikle son iki haftanın en hızlı düşüşünü göstermesi ile birlikte değer kazandı. Bu hareket sonucu, gösterge endeks Standard & Poor’s 500 (S&P 500) yaklaşık üç yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Dünyanın en büyük chip üretim ekipmanları şirketi Applied Materials Inc., beklenenden daha yüksek bir kar tahmininde bulunması sonrası yüzde 2 yükseldi. Dünyanın en büyük ketçap üreticisi H.J. Heinz Co. ve dünyanın en büyük hazır çorba üreticisi Campbell Soup Co., karlarının tahminlerden daha iyi çıkmasının etkisi ile en az yüzde 3.7 değer kazandı. Geçen yıl deney aşamasındaki hepatit C ilacını elde etmek için 10.8 milyar dolara Pharmasset Inc.'yi satın alan Gilead Sciences Inc., bazı hastaların tedavinin durdurulmasının hastalığın nüksetmesi sonucu yüzde 142lük hızlı bir düşüş yaşadı.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.2 yükselerek, New York saati ile 10:07'de 1,360.27 puana çıktı. Endeks Haziran 2008'den bu yanaki en yüksek seviye olan 1,363.61'in oldukça yakınında. Dow Jones Endeksi ise 24.90 puan ya da yüzde 0.2 yükselerek 12,928.98 puana ulaştı. 15 Avrupa ülkesinin CDS'lerini içeren Markit iTraxx SovX Western Europe Endeksi 11 baz puan düşerek 337 puana geriledi.

New York'ta Federated Investors Inc.'den hisse senedi stratejisti Philip Orlando, "Yunanistan temel konu başlığı" dedi ve "Müzakerelerin durumu konusunda, sadece Euro Bölgesi'nin bize ne söylediğine tepki vermekteyiz. Euro Bölgesi'nin Yunanistan'a daha fazla para vereceğine inanıyor muyum? Evet. Aksi halde, Yunanistan temerrüte düşer" değerlendirmesinde bulundu.


ABD hisseleri de küresel ralliye dahil oldu. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in baş sözcüsü Steffen Seibert, bugün yaptığı açıklamada, Merkel, İtalya Başbakanı Mario Monti ve Yunanistan Başbakanı Lucas Papademos'un Yunanistan'ın ikinci kurtarma paketi konusunu görüştüğünü ve Merkel'in, 20 Şubat'ta Euro Bölgesi maliye bakanlarının "açık sorulara çözüm bulacağına" güvendiğini kaydetti.