Advertisement

Yen, Japonya Merkez Bankası'nın varlık alım fonunun büyüklüğünü artırması sonrası önemli para birimlerinin büyük bölümü karşısında değer kaybetti. Japonya para birimi dolar karşısında, beklenenden iyi çıkan ABD verilerinin ABD'de parasal gevşeme beklentilerini iyice azaltmasının da desteği ile son altı ayın en düşük seviyesine indi ve Kasım ayından bu yana en hızlı haftalık kaybını yaşadı. Euro dolar karşısında, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in altı Avrupa ülkesinin kredi notunu düşürmesi ve yeni not indirimlerinin olabileceği uyarısında bulunmasının ardından değer kaybetti. Euro Bölgesi maliye bakanları, Yunanistan'ın kurtarma paketini görüşmek üzere 20 Şubat'ta biraraya gelecek.

Washington'da Döviz aracı kurumu Commonwealth Foreign Exchange Inc.'de şef piyasa analisti Ömer Esiner, "Japonya'da politika gevşemesi var. Bu da yeni düşürüyor" dedi ve "Japonya'da bazı yapısal sorunlar var. Yenin güçlenmesinin uzun dönemli faktörlerinde bazulmaların başladığını görüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Yen dolar karşısında geçen hafta yüzde 2.5 düşerek 79.55 seviyesine geldi. Bu, 4 Kasım'dan bu yana en hızlı haftalık düşüşü işaret ediyor. Bu parite 79.62'yi görerek 4 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesini görmüştü. Japonya para birimi euro karşısında yüzde 2.1 gerileyerek 104.54 seviyesine indi. Parite, 17 Şubat'ta 104.67'ye kadar gerileyerek 5 Aralık'tan bu yana en düşük seviyesine inmişti. Euro dolar karşısında, 1.2974 ile 25 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesini görmesinin ardından, yüzde 0.4 düşüşle 1.3140 dolar seviyesine geld.